"1983" – data premiery, zapowiedź i zdjęcia z pierwszego polskiego serialu Netfliksa

"1983" (Fot. Netflix)

0

Już tej jesieni pojawi się pierwszy polski serial oryginalny Netfliksa. Zobaczcie klimatyczny teaser "1983", a w nim ostrzeżenie o historii, którą zbudowano na kłamstwie.

"1983" to thriller konspiracyjny opowiadający historię alternatywnej polskiej rzeczywistości, w której w 1983 roku doszło do straszliwego ataku terrorystycznego. Ten pogrzebał nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego. Dwadzieścia lat później zimna wojna wciąż trwa w najlepsze. Student prawa z ideałami i skompromitowany oficer śledczy odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce.

Teraz, w 2003 roku, po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu wcielają w życie tajny plan obmyślony wspólnie z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Spisek nie tylko radykalnie odmieni Polskę i wpłynie na życie jej obywateli, ale odmieni losy całego świata. Intryga odkryta przez bohaterów może wzniecić rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować ją w tajemnicy.

Według zapowiedzi "1983" będzie wielowątkową fabułą, która połączy różne gatunki. Wartka akcja i wątek kryminalny przeplotą się z historią miłosną i opowieścią o poszukiwaniu prawdy - a wszystko to na tle międzynarodowego spisku w pełnym tajemnic świecie, gdzie to Polska zdaje się rozdawać karty. Potwierdza to pierwszy teaser, w którym idylliczne obrazki szybko przechodzą w coś znacznie mroczniejszego – twórcy nie oszczędzili nawet krakowskiego rynku.

W głównych rolach zobaczymy Roberta Więckiewicza jako skompromitowanego oficera śledczego i Macieja Musiała jako pełnego ideałów studenta. Ponadto w obsadzie znajdują się Michalina Olszańska, Andrzej Chyra, Zofia Wichłacz, Mirosław Zbrojewicz, Ewa Błaszczyk, Wojciech Kalarus, Edyta Olszówka, Krzysztof Wach, Patrycja Volny, Mateusz Kościukiewicz oraz Agnieszka Żulewska.

Reżyserkami 8-odcinkowego sezonu są nominowana do Oscara Agnieszka Holland i Kasia Adamik oraz Olga Chajdas i Agnieszka Smoczyńska. Pomysłodawcą, twórcą i autorem scenariusza serialu jest Joshua Long. Autorami zdjęć są Tomasz Naumiuk i Arkadiusz Tomiak. Za scenografię odpowiada Anna Anosowicz, a za kostiumy - Katarzyna Lewińska. Muzykę do serialu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Premiera "1983" na Netfliksie już 30 listopada.

1983

1983

1983

1983