Serialowe hity i kity – nasze podsumowanie tygodnia

"Better Call Saul" (Fot. AMC)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

HIT TYGODNIA: Prawdziwe oblicze Jimmy'ego w kolejnym świetnym odcinku "Better Call Saul"

"Better Call Saul" (Fot. AMC)

"Better Call Saul" (Fot. AMC)

"Czym jest dla pana prawo?" – pyta członkini komisji badającej kwestię uprawnień zawodowych Jimmy'ego, wywołując u naszego bohatera chwilę zawahania. Krótką, bo zaraz po niej nastąpił jeden z jego improwizowanych popisów, który powinien załatwić sprawę. Ale nie tym razem. Tym razem nieszczerość jego wywodu czuć było nazbyt wyraźnie.

A jeśli przez chwilę mieliście co do tego wątpliwości, to awantura jaką Jimmy urządził chwilę potem Kim, powinna Was już w stu procentach przekonać. Kłótnia tych dwojga była nie tylko popisem (kolejnym) Boba Odenkirka i Rhei Seehron, ale i jedną z niewielu naprawdę szczerych rozmów tej pary. Jasne, wściekły jak diabli Jimmy odreagowywał na Kim swoje niepowodzenia, rzucając w jej stronę niesprawiedliwymi oskarżeniami, ale z każdego jego słowa biło coś przerażająco autentycznego.

Może jak się uspokoi, zmieni zdanie. Może przemyśli sprawę i przeprosi. Z pewnością chcielibyśmy w to wierzyć. Zresztą w kolejnej scenie dostaliśmy dowód skruchy. Trudno jednak pozbyć się wrażenia, że to wcześniej na dachu parkingu zobaczyliśmy prawdziwe oblicze Jimmy'ego McGilla. Czy może raczej Saula Goodmana – faceta, który nie pozwoli sobie, by znów znaleźć się na dnie, nieważne jakimi metodami.

Czy to był właśnie ten moment, który zdefiniował śliskiego prawnika, jakiego znamy z "Breaking Bad"? Niekoniecznie. Jak wielokrotnie podkreślali twórcy, proces narodzin Saula był wszak długotrwały i stopniowy. Obserwując go co tydzień, mogę dodać, że jest również piekielnie bolesny. Bo oglądanie, jak stacza się bohater, którego pomimo wszystkich wad zdążyłem mocno polubić, zdecydowanie nie należy do rzeczy przyjemnych. Klasa "Better Call Saul" polega jednak na tym, że trudno oderwać od tej gorzkiej jak diabli historii wzrok. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12