Nasz top 10: Najlepsze seriale września 2018

"BoJack Horseman" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

2. "BoJack Horseman" (powrót na listę)

BoJack Horseman sezon 5

"BoJack Horseman" (Fot. Netflix)

Po znakomitym czwartym sezonie, zagłębiającym się jeszcze mocniej w psychikę BoJacka i jego traumatyczną rodzinną historię, miałem drobne obawy, czy scenarzystom uda się pokonać zawieszoną już tak wysoko poprzeczkę. Piąta seria nie tylko kompletnie rozwiała moje wątpliwości, okazując się prawdopodobnie najlepszym sezonem z dotychczasowych, ale też zdołała uczynić z przeważającej większości swoich półgodzinnych odcinków małe arcydzieła. Nic więc dziwnego, że w naszym rankingu "BoJack dotarł prawie na sam szczyt.

Na wymienienie wszystkich osiągnięć i absolutnie genialnych momentów w piątym sezonie nie starczyłoby tu miejsca. Jest tu świetna parodia dramatów o antybohaterach w postaci "Philberta", jest wzruszający wątek adopcyjny Princess Carolyn, przeskakująca w czasie kronika czterech imprez halloweenowych i tych samych błędów niezmiennie popełnianych przez Mr. Peanutbuttera, a także kompletnie szalona wersja serialu z udziałem Bobo Zebry i księżnej Diany.

Skoro mowa o Diane, to w tym roku jeszcze silniej niż w poprzednich sezonach jej postać wysunęła się na pierwszy plan, a jej relacja z BoJackiem stanowiła jedną z najbardziej złożonych i fascynujących podróży, w jakie zabrali nas twórcy. Co więcej, konsekwentnie nabijający się z Hollywood "BoJack" stworzył w nowym sezonie chyba najlepszą z dotychczasowych popkulturowych odpowiedzi na #MeToo, przy okazji dostrzegając swoją własną relację z antybohaterem w centrum serialu i kwestionując nasze przywiązanie do niego.

Ale nic w tym sezonie nie przebije odcinka "Free Churro", składającego się prawie w całości z monologu BoJacka. Przemowa wygłaszana na uroczystości pogrzebowej matki balansowała pomiędzy emocjonalnie wycieńczającymi momentami a dowcipnymi wstawkami, dokładnie tak jak serial potrafi to robić najlepiej. Świetności "BoJacka Horsemana" nie da się uchwycić w zaledwie kilku zdaniach. Można za to wrócić do tych dwunastu genialnych odcinków i odnajdywać kolejne powody do zachwytu. [Michał Paszkowski]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA