Kościół satanistyczny pozywa Netfliksa. Powodem jest serial "Chilling Adventures of Sabrina"

"Chilling Adventures of Sabrina" (Fot. Netflix)

0

Serial "Chilling Adventures of Sabrina" właśnie ściągnął na siebie zainteresowanie i gniew satanistów. Wszystkiemu winny jest posąg Mrocznego Pana ze szkoły czarownic.

Jednym z większych atutów "Chilling Adventures of Sabrina" jest przepięknie przedstawione miasteczko Greendale. Każde wnętrze jest tutaj stworzone z odrobiną magii. Jednak pewien element z Akademii Sztuk Nieznanych przyciągnął wzrok członków Świątyni Szatana, a następnie ściągnął na Netfliksa ich gniew, który zmaterializował się w postaci pozwu.

Chodzi o pomnik Mrocznego Pana, który znajduje się w szkole czarownic, a zdaniem rzecznika prasowego Świątyni Szatana, Luciena Greavesa, jest on nielegalną repliką posągu postawionego przez jego Kościół.

- Tak, podejmujemy legalne działania prawne przeciwko "Chilling Adventures of Sabrina" za przywłaszczenie sobie chronionego prawem autorskim projektu pomnika w celu siania głupiej fikcji opartej na satanistycznej panice - napisał na swoim Twitterze.

Lucien publikuje także niezbędne dowody:

Choć oba pomniki są inspirowane XIX-wiecznym obrazem Baphometa, oryginał z Satanistycznego Kościoła objęty jest prawami autorskimi.

- Twórcy serialu nie wykorzystali generycznego kozła Sabatu, który jest powszechnie używany w wielu okultystycznych kręgach jak obraz stworzony przez Eliphasa Leviego, ale zamiast tego stworzyli identyczną replikę wzniesioną przez Świątynię Szatana. W przeciwieństwie do większości obrazów związanych z satanizmem, unikalny posąg Baphometa został zaprojektowany i wybudowany dla Świątyni Szatana, która posiada wyłączne prawda do decydowania o tym, pod jakimi warunkami będzie on wykorzystany przez innych - argumentuje mężyczna.

Prawnik zatrudniony przez Świątynię Szatana zaznacza, że jego klient włożył wiele wysiłku w stworzenie szczególnej ekspresji Baphometa, a pomnik jest związany tylko i wyłącznie z jego Kościołem, dla którego ma on ogromne znaczenie religijne.

Świątynia Szatana domaga się od Netfliksa zaprzestania rozpowszechniania podobieństwa pomnika oraz innych satanistycznych dzieł w serialu oraz wytłumaczenia pochodzenia posągu z produkcji. Pytanie brzmi, czy Netflix, by wygrać sprawę, będzie musiał zatrudnić adwokata diabła.

1. sezon "Chilling Adventures of Sabrina" jest dostępny w serwisie Netflix.