Jest pełny zwiastun "1983" – polskiego serialu Netfliksa. Jak wygląda alternatywna wersja naszej historii?

"1983" (Fot. Netflix)

0

30 listopada Netflix wypuści "1983", serial o polskiej historii napisany przez Amerykanina. Zobaczcie, jak to się prezentuje na ekranie i czy coś Wam przypomina.

"Nie boję się armii lwów prowadzonej przez owce, boję się armii owiec prowadzonej przez lwa" – słyszymy w długo oczekiwanym oficjalnym zwiastunie "1983", pierwszego polskiego serialu Netfliksa.

Całą resztę niby skądś znamy, choć niekoniecznie w polskiej wersji – mamy tutaj alternatywną wersję historii nie tylko jednego kraju, ale i świata; mamy walkę o to, żeby coś zmienić; i mamy wreszcie mnóstwo mroku oraz chłodnych, eleganckich kadrów. Są też wybuchy, śledztwa, warszawskie imprezy i wielkie pytania o rzeczy ważne, jak prawda i sprawiedliwość.

Oficjalny opis serialu zapowiada alternatywną historię pełną pytań o to, co by było, gdyby historia Polski potoczyła się inaczej:

Straszliwy atak terrorystyczny z 1983 roku pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego. Dwadzieścia lat później zimna wojna wciąż trwa w najlepsze. Student prawa z ideałami i skompromitowany oficer śledczy odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce.

Teraz, w 2003 roku, po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu wcielają w życie tajny plan obmyślony wspólnie z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Spisek nie tylko radykalnie odmieni Polskę i wpłynie na życie jej obywateli, ale odmieni losy całego świata. Intryga odkryta przez bohaterów może wzniecić rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować ją w tajemnicy.

W rolach głównych występują Maciej Musiał i Robert Więckiewicz, a ponadto w obsadzie znajdują się Michalina Olszańska, Andrzej Chyra, Zofia Wichłacz, Edyta Olszówka, Mirosław Zbrojewicz, Krzysztof Wach, Patrycja Volny, Wojciech Kalarus oraz Ewa Błaszczyk.

Pomysłodawcą, twórcą i autorem scenariusza serialu jest Joshua Long, Amerykanin mieszkający w Warszawie. Reżyserują cztery kobiety: Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Olga Chajdas i Agnieszka Smoczyńska. Autorami zdjęć są Tomasz Naumiuk i Arkadiusz Tomiak. Za scenografię odpowiada Anna Anosowicz, a za kostiumy - Katarzyna Lewińska. Muzykę do serialu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Premiera "1983" 30 listopada w serwisie Netflix.