Milicjant, buntowniczka i naiwny student – Netflix przedstawia bohaterów "1983" w nowych klipach

"1983" (Fot. Netflix)

0

Maciej Musiał, Robert Więckiewicz i Michalina Olszańska wcielą się w trójkę najważniejszych bohaterów "1983", pierwszego polskiego serialu Netfliksa. Kim są ich postacie?

Na pierwszy polski serial Netfliksa czekaliśmy od ponad dwóch lat, kiedy to CEO streamingowego giganta, Reed Hastings, zapowiedział, że takowy powstanie. Czy polska telewizja lub/i nasze życie zostanie odmienione dzięki "1983", dowiemy się już za tydzień. A tymczasem mamy nowe klipy zapowiadające produkcję.

"1983"opowie historię alternatywną pod hasłem "co by było, gdyby komunizm nigdy nie upadł". Zostaniemy przeniesieni do Polski roku 2003, dwadzieścia lat po zamachach terrorystycznych, które pogrzebały polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegły upadkowi Związku Radzieckiego. Zimna wojna wciąż trwa, a student prawa z ideałami i skompromitowany oficer śledczy odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i państwo policyjne w Polsce.

Jednocześnie w serialu będzie szersza perspektywa geopolityczna i większe spiski, które najlepiej opisuje sam Netflix:

W 2003 roku, po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu wcielają w życie tajny plan obmyślony wspólnie z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Spisek nie tylko radykalnie zmieni Polskę i wpłynie na życie jej obywateli, ale też odmieni losy całego świata. Intryga odkryta przez bohaterów może wzniecić rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować ją w tajemnicy.

Kołem zamachowym ma być coś, co odkryje Kajetan Skowron (Maciej Musiał), student prawa do tej pory patrzący na świat oczami idealisty, by nie powiedzieć – naiwnego dzieciaka. Chłopak stracił rodziców w zamachach i w praktyce został wychowany przez państwo, które ukształtowało go jako człowieka.

Drugim z duetu serialowych detektywów będzie Anatol Janów (Robert Więckiewicz), milicjant nie tyle nawet skompromitowany (to określenie z oficjalnego opisu serialu), co ukarany za zadawanie niewygodnych pytań. Co go połączy z Kajetanem?

I wreszcie mamy Effy (Michalina Olszańska), dziewczynę z charakterystycznie zaplecionymi włosami, która walczy o wolność i jednocześnie próbuje podpalić cały świat. Ona również ma swoje dokładnie określone miejsce w całej intrydze.

W serialu występują także Andrzej Chyra, Zofia Wichłacz, Edyta Olszówka, Mirosław Zbrojewicz, Krzysztof Wach, Patrycja Volny, Wojciech Kalarus oraz Ewa Błaszczyk.

Pomysłodawcą, twórcą i autorem scenariusza serialu jest Joshua Long, Amerykanin mieszkający w Warszawie. Reżyserują cztery panie: Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Olga Chajdas i Agnieszka Smoczyńska. Autorami zdjęć są Tomasz Naumiuk i Arkadiusz Tomiak. Za scenografię odpowiada Anna Anosowicz, a za kostiumy – Katarzyna Lewińska. Muzykę do serialu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Premiera "1983" 30 listopada w serwisie Netflix.