O co chodzi w "1983" i czy ma to sens? Odpowiadamy na 50 pytań, które macie prawo zadawać po seansie

"1983" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6

Kto i dlaczego zorganizował zamachy z 1983 roku? Czemu ZSRR zostawiło Polskę w spokoju? Co się stało z rodzicami Kajetana? Kto zdradził kogo i czemu? Ogarnęliśmy "1983", abyście wy nie musieli.

Netfliksowy serial "1983" to jedna z dziwniejszych kombinacji, jakie widzieliśmy w tym roku. Z jednej strony to projekt ambitny, sprawnie zrealizowany i zachwycający wizją Warszawy rodem z "Blade Runnera". Z drugiej, to serial bardzo chaotycznie napisany, próbujący udźwignąć tysiąc wątków naraz i uginający się pod ciężarem własnej konstrukcji.

Wielopiętrowe intrygi, zbudowane jak rosyjskie matrioszki – czyli spiski w spiskach, a w nich jeszcze mniejsze spiski – tandetne zwroty akcji, zmartwychwstania jak w "Zemście" Emily Thorne w najlepszych czasach. A do tego błędy językowe, niechlujstwo historyczne, fatalne dialogi, drętwe aktorstwo. Momentami trzeba się zmuszać, żeby nie odrywać wzroku od ekranu i nie zająć się choćby sprawdzeniem, co tam na Facebooku. Problem w tym, że tak robić nie wolno, bo wystarczy chwila nieuwagi i zaczynamy gubić się w gąszczu bohaterów pozbawionych właściwości oraz nieciekawych spraw, za którymi się uganiają.

Jeśli skończyliście oglądać "1983", potraficie nazwać każdego z bohaterów i jesteście w stu procentach pewni, o co chodziło w spiskowych wątkach, gratulujemy, znajdujecie się w elitarnym gronie. Jeżeli należycie do drugiej, bardzo licznej grupy, która nie potrafi określić miejsca każdego z delikwentów biegających za "Parkiem Jurajskim" po Małym Sajgonie, wszystko wyjaśniamy poniżej. Bo wbrew temu, co można sądzić na pierwszy rzut oka, w "1983" wszystko ma sens i swoje miejsce. To logicznie skonstruowana układanka, która ma taką wadę, że trudno spamiętać wszystko i rozszyfrować znaczenie każdej sceny bez szczegółowych notatek.

Tak właśnie zrobiliśmy i możemy powiedzieć, że wiemy o netfliksowym serialu wszystko. A jednocześnie mamy ochotę zadać twórcom, na czele ze scenarzystą Joshuą Longiem, mnóstwo pytań zaczynających się od "dlaczego musieliście to zrobić?". Co czynimy gdzieś pomiędzy długaśnymi objaśnieniami.

Uwaga na spoilery z całego serialu – jeśli nie obejrzeliście 1983" do końca, nie przechodźcie na następną stronę! No chyba że jest wam wszystko jedno.

mem-1983

1 2 3 4 5 6
REKLAMA