John Malkovich jako Herkules Poirot w zwiastunie "The ABC Murders" – adaptacji powieści Agathy Christie

"The ABC Murders" (Fot. BBC)

0

Co roku w święta telewizja BBC wypuszcza ekranizacje powieści Agathy Christie. Tegoroczna miniseria to "The ABC Murders" z Johnem Malkovichem w roli Poirota – innego niż dotychczasowi.

Miniseriale na podstawie książek Agathy Christie to już świąteczna tradycja telewizji BBC. Po "And Then There Were None", "The Witness For The Prosecution" i Ordeal by Innocence" przychodzi "The ABC Murders", czyli adaptacja powieści z 1936 roku (w polskim wydaniu "A.B.C.") z Herkulesem Poirotem w roli głównej. Słynnego detektywa zagra John Malkovich, a oprócz niego na ekranie pojawi się m.in. znany z "Harry'ego Pottera" Rupert Grint.

"The ABC Murders" opowie rozgrywającą się w 1933 roku historię mordercy, który przemierza Wielką Brytanię wzdłuż i wszerz za pomocą kolei, w różnych miejscach kraju zostawiając za sobą dobierane według alfabetu ofiary. Zabójca ukrywający się pod pseudonimem ABC pozostawia na miejscu zbrodni rozkład pociągów, kpiąc sobie z próbującego go dopaść detektywa. By wytropić sprytnego przestępcę, Poirot będzie musiał postawić na szali swoją uczciwość, autorytet i tożsamość.

Oprócz Malkovicha jako Poirota i Grinta w roli inspektora Crome'a, w obsadzie znajdują się również Tara Fitzgerald ("Gra o tron"), Andrew Buchan ("Broadchurch"), Shirley Henderson ("Happy Valley"), Freya Mavor ("The White Queen") i Eamon Farron ("Twin Peaks").

Oprócz nich na ekranie pojawią się Kevin McNally ("Piraci z Karaibów"), Gregor Fisher ("To właśnie miłość") i Jack Farthing ("Poldark"). Role gościnne zagrają Lizzy McInnerny ("The Crown"), Henry Goodman ("Geniusz"), Michael Shaeffer ("Bodyguard") oraz Anya Chalotra, czyli Yennefer z netfliksowego "Wiedźmina".

Scenariusz "The ABC Murders" napisała Sarah Phelps, odpowiedzialna także za poprzednie adaptacje twórczości Agathy Christie od BBC, czyli "And Then There Were None", "The Witness for the Prosecution" i "Ordeal by Innocence". Reżyseruje Alex Gabassi ("The Frankenstein Chronicles").

Całość będzie liczyć trzy odcinki, które zostaną pokazane w Wielkiej Brytanii w dniach 26-28 grudnia.