"Moscow Noir" – Karolina Gruszka w serialowej koprodukcji Canal+. Kiedy premiera?

"Moscow Noir" (Fot. Canal+)

0

Nielegalne interesy, przekręty finansowe i walka o wielkie pieniądze – a to wszystko w realiach postsowieckiej Rosji. "Moscow Noir" to serial, który pokaże kulisy rosyjskiej finansjery.

Paul Leander-Engström to szwedzki ekonomista i współautor (wraz z Camillą Grebe) książkowej trylogii "Mroczna Moskwa". Opierając się na własnych doświadczeniach, opisał tam realia funkcjonowania brutalnego świata rosyjskich finansów z lat 90., gdzie w walce o wielkie pieniądze spotykali się najbardziej bezwzględni gracze. Teraz zobaczymy tę historię na małym ekranie w serialu "Moscow Noir" – międzynarodowej koprodukcji Canal+.

Jak sama nazwa wskazuje, przeniesiemy się tam do Moskwy, gdzie kształtujący się pod koniec XX wieku wolny rynek stwarzał doskonałe warunki do przekrętów na wielką skalę i szybkiego dorabiania się ogromnych fortun na nielegalnych interesach. W tych okolicznościach poznamy szwedzkiego bankiera inwestycyjnego – Toma Blixena (Adam Pålsson, "Most nad Sundem") – który, chcąc poprawić swoje notowania w firmie, miesza się w podejrzane interesy. A to oznacza konszachty z milionerami, politykami, oligarchami i prywatnymi armiami.

Wkrótce Tom zorientuje się, że wrogowie otaczają go ze wszystkich stron, a żeby przetrwać, będzie musiał nauczyć się szybkiego dostosowywania do błyskawicznie zmieniających się warunków. Zwłaszcza gdy zagrożenie będą stanowić nie tylko konkurenci, ale i prawda o błędach z przeszłości, a przestępczy półświatek zacznie konsekwentnie wprowadzać w życie żelazną zasadę kapitalizmu – zabijaj albo giń.

Zdjęcia do "Moscow Noir" powstawały na Litwie, w Szwecji, Rosji i Finlandii, a bohaterowie rozmawiają ze sobą po angielsku, szwedzku i rosyjsku. Za kamerą stanął Mikael Håfström ("Bloodline"), w jednej z głównych ról zobaczymy Karolinę Gruszkę (Maria Skłodowska-Curie), a ponadto w obsadzie są m.in. Linda Zilliacus, Georg Nikoloff, Christopher Wagelin i Brian McCardie.

Premiera "Moscow Noir" na antenie Canal+ 13 stycznia, a wcześniej odcinki będą dostępne w serwisie player+. Pierwsze dwa pojawią się tam 9 stycznia, kolejne w każdą środę przed niedzielną emisją w telewizji. Cały sezon ma liczyć 8 odcinków. Poniżej kilka zdjęć z serialu.

moscownoir1

moscownoir4

moscownoir6

moscownoir5

moscownoir3

moscownoir2