Nasz top 15: Najlepsze nowe seriale 2018 roku

"Ostre przedmioty" (Fot. HBO)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

4. "Ostre przedmioty"

Ostre przedmioty scena po napisach

"Ostre przedmioty" (Fot. HBO)

Rok temu na naszych listach rządziły "Wielkie kłamstewka", a w tym roku HBO znów nas nie zawiodło, jeśli chodzi o miniseriale. "Ostre przedmioty" z zeszłorocznym hitem łączy zresztą osoba jednego z twórców – reżysera Jeana-Marca Vallée, który rękę naprawdę tutaj widać. To jemu i głównej scenarzystce oraz showrunnerce Marti Noxon zawdzięczamy to, że produkcja HBO wyszła daleko poza książkowy oryginał Gillian Flynn, zachwycając nas kreatywnością, niejednoznacznością i autorskim podejściem do wszelkich drobiazgów.

Serialowe "Ostre przedmioty" to i mroczny kryminał, i pokręcony thriller psychologiczny w klimatycznej oprawie, i przede wszystkim wciągający dramat obyczajowy w znakomitej obsadzie. Patricia Clarkson, Amy Adams i Eliza Scanlen błyszczą w rolach matki i dwóch córek – kobiet, które nie mogłyby bardziej się od siebie różnić, a jednocześnie wszystkie są w jakiś sposób zdefiniowane przez miejsce, skąd pochodzą.

To miejsce to Wind Gap, mieścina w stanie Missouri, która wygląda jakby utkwiła w czasie, gdzieś w okolicach wojny secesyjnej. Takie kobiety jak Adora (Clarkson) – eteryczne, spowite w pastelowe sukienki i pilnujące, by wszystko było "jak należy" – są tutaj noszone na rękach. Takie dziewczyny jak Camille (Adams, a w młodszej wersji Sophia Lillis), którym nie odpowiada tutejszy styl życia i tradycyjna rola kobiet, mogą stąd tylko uciec. Z kolei takie spryciary jak Amma (Scanlen) są w stanie się w to wpasować, choć skrycie też będą marzyć o wyrwaniu się w świat.

"Ostre przedmioty" to ich historia, połączona ze śledztwem w sprawie morderstw w miasteczku, z których powodu Camille – już dorosła, pracująca jako dziennikarka w St. Louis – powraca do tego miejsca. I to właśnie jej postać, a także dynamika relacji w jej rodzinnym domu, na tle koszmarnej sprawy dwóch zabójstw i wychodzących na jaw sekretów z przeszłości, jest tym, co wyróżnia "Ostre przedmioty" spośród seriali kryminalnych.

Miniserial HBO to także dużo świetnej muzyki, fantastyczna, pomysłowa realizacja i charakterystyczny, duszny klimat amerykańskiego Południa. Takie kryminały naprawdę lubimy. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15