Nasz top 15: Najlepsze nowe seriale 2018 roku

"Ostre przedmioty" (Fot. HBO)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

14. "Ucieczka z Dannemory"

"Ucieczka z Dannemory" (Fot. Showtime)

"Ucieczka z Dannemory" (Fot. Showtime)

Więziennych historii trochę już w telewizji widzieliśmy, ale nie widzieliśmy jeszcze takiej. "Ucieczka z Dannemory" tym się różni o przeciętnego serialu o więzieniu, że opiera się na faktach, a do tego jest zagrana i zrealizowana jak oscarowy film.

Produkcja telewizji Showtime, w całości wyreżyserowana przez Bena Stillera, opowiada prawdziwą historię, która wydarzyła się w czerwcu 2015 roku w małym miasteczku w stanie Nowy Jork. Dwóch mężczyzn uciekło z dobrze strzeżonego więzienia za pomocą skomplikowanego tunelu, a pomagała im, jak się okazało, 51-letnia pracownica więziennej szwalni, która z obydwoma też romansowała. Joyce Mitchell, zwana Tilly, znalazła się na pierwszych stronach tabloidów i stała się w Ameryce wrogiem publicznym numer 1.

"Ucieczka z Dannemory" stara się spojrzeć poza sensacyjną warstwę tej historii i dostrzec w tym wszystkim ludzi z całym ich skomplikowaniem i frustracjami. Więcej niż akcyjniaka jest tu dramatu psychologicznego, rozgrywającego się w wiernie odtworzonych małomiasteczkowych realiach. Ekipa serialu spędziła kilkanaście miesięcy, zapoznając się zarówno z samym więzieniem, jak i tamtejszą społecznością. Większość scen nakręcono tam, gdzie faktycznie miały miejsce, a w samym scenariuszu nie ma za wielu szoków i skandali. To w gruncie rzeczy bardzo kameralny serial, skupiający się na ludzkich motywacjach.

Bardzo duże pole do popisu mają aktorzy: Paul Dano i Benicio del Toro w rolach uciekinierów, Sweata i Matta, a także – przede wszystkim – zmieniona nie do poznania Patricia Arquette jako Tilly, kobieta bardzo trudna do jednoznacznej oceny. Ta wyśmienita trójka, dobrze napisany scenariusz, reżyserskie popisy Stillera i wyrazista ścieżka dźwiękowa to aż nadto powodów, by wkręcić się w "Ucieczkę z Dannemory". [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15