Nasz top 15: Najlepsze nowe seriale 2018 roku

"Ostre przedmioty" (Fot. HBO)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

12. "Terror"

"Terror" (Fot. AMC)

"Terror" (Fot. AMC)

Seriale, po których dużo sobie obiecujemy, często mają problem ze sprostaniem wygórowanym oczekiwaniom. Twórcy "Terroru", zamówionej jeszcze na początku 2016 roku ekranizacji powieści Dana Simmonsa, stanęli zatem przed wyjątkowo trudnym zadaniem. Dziś możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, że sprostali mu w świetnym stylu.

Oparta na faktach historia wyprawy dwóch okrętów – HMS Erebus i HMS Terror – które w 1845 roku udały się na poszukiwanie Przejścia Północno-Zachodniego, okazała się bowiem nie tylko widowiskową produkcją osadzoną w lodowym piekle, ale także bardzo ludzkim dramatem o stopniowej utracie człowieczeństwa. Oglądanie rozpaczliwej walki marynarzy z żywiołem, samotnością czy ogarniającym ich stopniowo szaleństwem samo w sobie było więc fascynującym (choć często bolesnym) przeżyciem, ale przecież na tym się nie kończyło.

Bo "Terror" to zarówno świetnie napisany, wiarygodny dramat psychologiczny, jak i realistyczna przygoda w historycznym kostiumie oraz trzymający w napięciu thriller przechodzący w czysty horror. Z jednej strony wielowątkowa opowieść pełna niezapomnianych bohaterów i wspaniałych kreacji aktorskich (na czele z Jaredem Harrisem oraz rządzącymi na drugim planie Paulem Readym i Adamem Nagaitisem), z drugiej nieraz bardzo osobista historia skupiająca się na wewnętrznych przeżyciach ludzi postawionych w obliczu niemożliwego. A to wszystko w otoczeniu spektakularnych, mimo że stworzonych w studiu, arktycznych krajobrazów – doskonale odzwierciedlających stan ducha mierzących się z nimi marynarzy.

Ostatecznie zaś "Terror" to przykład na to, że efektowną serialową produkcję można ze świetnym skutkiem połączyć z niełatwym, zmuszającym do myślenia i zadającym trudne pytania scenariuszem. A to sztuka, która nie udaje się byle komu. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15