Serialowe hity i kity – nasze podsumowanie tygodnia

"Sex Education" (Fot. Netflix)

0
1 2 3 4 5 6 7 8

HIT TYGODNIA: "Sex Education", czyli Netflix pokazuje, jak to się robi

Sex Education recenzja

"Sex Education" (Fot. Netflix)

Serial młodzieżowy, jaki mogli zrobić tylko Brytyjczycy, bo Amerykanie pewnie by się nie odważyli. "Sex Education" to komediodramat, opowiadający o problemach dojrzewania, na czele z seksem bądź też jego brakiem. Pretekstem jest nieoficjalna "klinika terapii seksualnej", którą zakłada dwójka uczniów liceum z małego angielskiego miasteczka.

On, Otis Milburn (absolutnie rewelacyjny Asa Butterfield), wychował się w domu wypełnionym seksem, bo jego matka (również fantastyczna Gillian Anderson) to uznana seksuolożka. Choć sam jest prawiczkiem i bliższych relacji wyraźnie się boi, posiada tak rozległą wiedzę teoretyczną, że bez problemu może doradzać innym. Co zauważa Maeve (Emma Mackey), przedsiębiorcza "niegrzeczna dziewczynka", która potrzebuje kasy. W duecie zaczynają udzielać kolegom i koleżankom porad na mniej i bardziej typowe tematy.

Ale seks i związany z nim "biznes" dwójki nastolatków to jedynie pretekst to pokazania w lekki, ale niegłupi sposób problemów dojrzewania. "Sex Education" jest opowieścią o nastoletnich miłościach, przyjaźniach, dyskomfortowym poszukiwaniu samego siebie i odkrywaniu swoich możliwości w różnych dziedzinach. Bohaterowie z odcinka na odcinek stają się coraz bardziej wielowarstwowi, problemy społeczne coraz poważniejsze, a żarty coraz bardziej wyrafinowane (mój ulubiony to ten ze Spartakusem z końcówki 5. odcinka).

Netfliksowy serial jednym przypomni "Freaks and Geeks", innym skojarzy się z "The Inbetweeners" czy "The End of the F***ing World". Korzystając z motywów, które już znamy, tworzy jednak nową jakość. Historię, która bywa absurdalna czy też żartobliwie przegięta, ale i wie, kiedy spoważnieć, pokazać skomplikowanie współczesnego świata i z komedii o seksie przemienić się w słodko-gorzką opowieść o dorastaniu. To strzał w dziesiątce, także dzięki świetnej obsadzie, która nie boi się niczego. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8