"30 Rock" wreszcie dostępne w streamingu! Wszystkie sezony znajdziecie na Amazon Prime Video

"30 Rock" (Fot. NBC)

0

Jeśli widzieliście już "Parks and Recreation" i "The Office", czas odświeżyć kolejny kultowy sitcom. Na Amazonie wylądowało "30 Rock" – komedia Tiny Fey o kulisach tworzenia telewizyjnej satyry.

Podobno lepiej nie wiedzieć, jak się robi kiełbasę, politykę i media. No chyba że za kulisy telewizji zabierze was Tina Fey, jedna z najlepszych współczesnych scenarzystek komediowych. Na Amazon Prime Video od dziś znajdziecie 7 sezonów (albo jak wolicie, 138 odcinków) "30 Rock", sitcomu opowiadającego o powstawaniu programu satyrycznego telewizji NBC.

Tina Fey wciela się w postać Liz Lemon, głównej scenarzystki i showrunnerki programu "TGS with Tracy Jordan", kręconego w budynku NBC na Rockefeller Plaza 30. W skład ekipy wchodzą m.in. gwiazdorząca Jenna Maroney (Jane Krakowski), nieprzewidywalny Tracy Jordan (Tracy Morgan), zmieniający co odcinek czapki scenarzysta Frank Rossitano (Judah Friedlander) i absolutnie wyjątkowy goniec Kenneth Parcell (Jack McBrayer), który kocha telewizję najbardziej na świecie. A cały ten cyrk nadzoruje Jack Donaghy (Alec Baldwin), jeden z szefów stacji.

"30 Rock" to satyra na programy w stylu "Saturday Night Live", gdzie Fey przez lata była scenarzystką i aktorką, a także ogólniej na show biznes, media, politykę i wszystko to, co kręci współczesne społeczeństwa. Emitowany w latach 2006-2013 serial zdobył 39 nagród Emmy, w tym trzy dla najlepszego serialu komediowego, i co roku dostawał po kilkanaście nominacji.

Ale "30 Rock" warto zobaczyć nie tylko dlatego, że dostał wszystkie nagrody tego świata. Przede wszystkim to serial po prostu dobry – esencja stylu Tiny Fey, która tworzy komedie wypakowane dziesiątkami żartów na minutę, pisze błyskotliwe dialogi i przedstawia kolejne świetne kobiece bohaterki.

Przed Kimmy Schmidt była Liz Lemon, z którą warto się zapoznać – albo odświeżyć znajomość. Zobaczcie, jak to wszystko się zaczęło: