Co wspólnego ma 3. sezon "Detektywa" z pierwszym? Serial HBO właśnie nam zrobił świetną niespodziankę

"Detektyw" (Fot. HBO)

0

Wizytę Cohle'a i Harta "Detektyw" zapowiadał już w zwiastunie wypuszczonym przed 5. odcinkiem. Teraz wiemy na pewno: oba sezony serialu dzieją się w tym samym uniwersum. Spoilery!

Pierwszy i trzeci sezon "Detektywa" wiele łączy – oba są osadzone na prowincjonalnym amerykańskim Południu i opowiadają skomplikowaną historię śledztwa prowadzonego przez dwóch policjantów na kilku płaszczyznach czasowych. Filozoficzne tyrady Rusta Cohle'a co prawda nie wróciły, ale wróciły poważne rozmowy prowadzone podczas jazdy autem i zastanawianie się nad naturą czasu (choć to akurat częściej czyni Amelia Hays, niż główni bohaterowie).

Cohle i Hart w 3. sezonie "Detektywa"

Odkąd wypuszczono zwiastun 5. odcinka (który okazał się zawierać sceny z całej drugiej części sezonu), czekaliśmy na powrót Matthew McConaugheya w roli Cohle'a i Woody'ego Harrelsona jako jego partnera, Martin Harta. Doczekaliśmy się go dokładnie wczoraj.

Mówienie o powrocie obu panów to oczywiście drobna przesada, niemniej jednak odcinek "The Final Country" przyniósł dowód na to, że obydwa sezony dzieją się w tym samym świecie i sprawa z Luizjany nie została zapomniana. Elisa Montgomery (Sarah Gadon), reżyserka dokumentu opowiadającego o sprawie, która ściga detektywów Wayne'a Haysa (Mahershala Ali) i Rolanda Westa (Stephen Dorff) przez ponad trzy dekady, podzieliła się w tym tygodniu z Haysem i przy okazji też z nami teorią, że za wszystkim stoi większy spisek.

A od tego już było blisko do połączenia sprawy dzieci Purcellów ze sprawą z 2012 roku, w której Hart i Cohle szukali Króla w Żółci i natrafili na pedofilską siatkę, za którą stały wysoko postawione osoby w Luizjanie.

Co łączy dwie sprawy z "Detektywa"?

Reżyserka pokazuje 70-letniemu Haysowi kolejne skany na swoim laptopie, w tym nagłówek z gazety z Hartem i Cohle'em, mówiący: "Byli policjanci stanowi zatrzymali domniemanego seryjnego mordercę". Jednocześnie wyjawia, do czego doprowadziło jej dziennikarskie śledztwo. Otóż według niej dziwne lalki, które znaleźli policjanci, to – tak jak symbole z 1. sezonu – część pedofilskiego kodu, a to, co się stało z dzieciakami Purcellów, miało związek z podobną siatką pedofilów jak ta, którą odkryli Rust i Cohle.

truedetective01

Jednocześnie przypomina, że w tamtym przypadku sprawa także utknęła w martwym punkcie i nie udało się aresztować tych, którzy pociągali za sznurki. Podobna sytuacja zdaje się mieć miejsce i tym razem. Ktoś zatuszował sprawę dwa razy – i nie bez powodu. My już wiemy, że w tuszowaniu sprawy wzięli udział Hays i West, którzy zabili byłego policjanta Harrisa Jamesa (Scott Shepherd), pracującego dla kurczakowego magnata, i to ukryli.

Kto zabił Willa i porwał Julie Purcell?

Według reporterki dzieciaki Purcellów padły ofiarą podobnej siatki pedofilów jak ta z Luizjany. Jedno z rodziców, albo i oboje, sprzedało dzieci, prawdopodobnie z pomocą kuzyna Dana. A we wszystko – podobnie jak w Luizjanie, a także w jeszcze jednej podobnej sprawie, która miała miejsce w Nebrasce – zamieszani są wpływowi ludzie. Politycy i biznesmeni, którzy zrobili co trzeba, żeby ukręcić sprawie łeb. W tym także przełożeni naszych detektywów.

W przypadku sprawy z 3. sezonu kluczowe elementy to przetwórnia kurczaków; czarnoskóry facet z bielmem w oku (czyli Watts – Hays tego nie wiedział czy zapomniał?); były policjant Harris James, który prawdopodobnie zabił zarówno Lucy (Mamie Gummer), jak i jej męża; różowy pokój, do którego trafił w poprzednim odcinku Tom Purcell (Scoot McNairy) i brązowy sedan, który miał krążyć po okolicy.

Już wiemy, że Haysa szantażował ktoś wpływowy, a tym kimś prawie na pewno był Hoyt (Michael Rooker), właściciel przetwórni kurczaków, gdzie prowadzą wszystkie drogi. To właśnie tę część, a także morderstwo Jamesa, detektyw chciał ukryć w 2015 roku przed reżyserką. A jednocześnie planował wybadać, jak dużo ona na ten temat wie.

Co ciekawe, wiele rzeczy zgadza się z teorią fanowską opublikowaną na Reddicie jeszcze w styczniu. Jej autor przypuszczał jednak, że nie chodziło o pedofilię, tylko o próbę zastąpienia nieżyjącej córki właścicieli przetwórni za pomocą Julie. Teraz więcej dowodów wskazuje na pedofilię, ale to może być zmyłka.

"Detektyw" sezon 3 – co zobaczymy w finale?

Przed nami już tylko finał sezonu, czyli odcinek "Now Am Found". "Detektyw" będzie musiał odpowiedzieć na pytanie, kto porwał Julie Purcell i czy faktycznie chodziło tu o pedofilię, a właściciel przetwórni kurczaków był częścią większego spisku.

Zobaczcie zwiastun finału wraz z materiałem zza kulis 7. odcinka, w którym Nic Pizzolatto komentuje najnowsze wydarzenia w serialu.

Finał 3. sezonu "Detektywa" 25 lutego w HBO.