"Leaving Neverland" wkrótce w HBO. Zobaczcie zwiastun kontrowersyjnego dokumentu o Michaelu Jacksonie

"Leaving Neverland" (Fot. HBO)

0

Czterogodzinny dokument o nadużyciach seksualnych, które miał popełnić Michael Jackson, zaszokował widzów na festiwalu Sundance. Film już wkrótce pojawi się w HBO – zobaczcie zwiastun.

HBO wypuściło zwiastun wzbudzającego kontrowersje, trwającego aż cztery godziny filmu dokumentalnego "Leaving Neverland". Zobaczymy w nim historie dwóch chłopców – 10-letniego Jamesa Safechucka i 7-letniego Wade'a Robsona, którzy byli gośćmi w willi Michaela Jacksona. Safechuck (dziś lat 40) i Robson (lat 36) mówią o molestowaniu seksualnym, którego mieli doświadczyć ze strony Króla Popu. W filmie wypowiadają się także ich żony, matki i rodzeństwo.

"Leaving Neverland" – zwiastun dokumentu HBO

W zwiastunie "Leaving Neverland" Robson mówi, że jako siedmiolatek był molestowany przez Jacksona. Na początku myślał, że wylądował w bajce. Kolejne dni wypełniały magiczne doświadczenia – gry, zabawy, oglądanie filmów, jedzenie słodyczy. Wszystko, czego można chcieć jako dzieciak. Zarówno chłopcom, jak i ich rodzinom wydawało się, że znaleźli się w krainie rodem z fantazji, a słynny muzyk to miły i troskliwy człowiek. Do czasu.

"Powiedział mi, że nikt nie może dowiedzieć się, co robiliśmy, bo i on, i ja pójdziemy do więzienia na całe życie. Dziś chcę tylko móc mówić prawdę tak głośno, jak kiedyś mogłem mówić tylko kłamstwa" – mówi w zwiastunie Robson.

Wade Robson poznał Jacksona niedługo po tym, jak w wieku pięciu lat wygrał konkurs taneczny, wykonując układ w stylu Króla Popu. Dzieciak został zaproszony do Neverland, gdzie poznał swojego idola. Molestowanie zaczęło się dwa lata później. Safechuck z kolei spotkał muzyka jako ośmiolatek, kiedy starał się o rolę w reklamie Pepsi. Zaprzyjaźnił się z nim jak z równolatkiem. Niedługo potem zaczęły się wprawiające go w dyskomfort zachowania.

Mocne reakcje podczas festiwalu Sundance

Dokument w reżyserii Dana Reeda zrobił ogromne wrażenie na krytykach obecnych na festiwalu Sundance. "To jest bardziej niepokojące, niż mogliśmy sobie wyobrazić" – napisał Kevin Fallon z "The Daily Beast" w przerwie pomiędzy pierwszą i drugą częścią filmu.

"Sundance zapewnia opiekę psychologiczną w kinie dla widzów, którzy zbyt mocno przeżyli dokładne opisy wykorzystania seksualnego chłopców w Leaving Neverland" – donosił Matt Donnelly z Variety.

Gerrick D. Kennedy, dziennikarz muzyczny "Los Angeles Times" napisał z kolei, że film jest "Bolesny. Brutalnie niepokojący. Prowokujący. Moje serce jest złamane. Przepraszam was wszystkich. To boli. Naprawdę".

"Leaving Neverland" – kiedy premiera?

Widzowie w Stanach Zjednoczonych będą mogli obejrzeć "Leaving Neverland" w telewizji HBO w dwóch częściach, które zostaną wyemitowane 3 i 4 marca. HBO Polska na razie nie podało daty polskiej premiery kontrowersyjnego dokumentu.