Jakie seriale Polacy oglądali najchętniej w 2018 roku? W internecie rządzą produkcje dostępne na Netfliksie

"Wikingowie" (Fot. History)

0

Badanie dotyczące popularności seriali wśród internautów w Polsce pokazało, z jakiej platformy najczęściej korzystamy. Spośród 20 najpopularniejszych produkcji aż 12 udostępnia Netflix.

Blog ScreenLovers podzielił się zaskakującymi danymi na temat popularności seriali wśród polskich internautów. Badanie przeprowadzone przez Parrot Analytics przeanalizowało ilość demand expressions, będących tutaj miarą popularności produkcji. Do określenia tego wskaźnika brane były pod uwagę m.in. oglądanie, kupowanie czy wyszukiwanie informacji na temat danego serialu.

Nie jest zaskoczeniem, że najbardziej popularne okazały się programy dostępne na Netfliksie, który ostatnio radzi sobie w Polsce coraz lepiej. Z badania firmy Ampere Analysis dla ScreenLovers wynika, że serwis ma już blisko 800 tys. płacących klientów w Polsce i ustępuje pod tym względem tylko Ipli (prawie 1,2 mln), wyprzedza za to Player.pl (ponad 500 tys.)

Najpopularniejsze zagraniczne seriale w Polsce

Wśród 20 najbardziej popularnych produkcji stworzonych oryginalnie przez platformy streamingowe zdecydowanym zwycięzcą okazało się "Stranger Things", nawet pomimo tego, że w 2018 nie zaprezentowało ani jednego nowego odcinka. Zaraz za nim uplasował się za to hit Netfliksa z końca zeszłego roku, czyli "Chilling Adventures of Sabrina", a na podium załapało się jeszcze "Black Mirror". Spośród tej dwudziestki aż 16 seriali to produkcje oryginalne Netfliksa lub seriale dystrybuowane w Polsce pod tym szyldem.

polska najpopularniejsze seriale

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę seriale tworzone nie tylko przez serwisy streamingowe, ale też tradycyjne stacje telewizyjne, ranking ma się już nieco inaczej. Nadal większość produkcji dostępna jest na Netfliksie, ale prym wiodą tym razem "Wikingowie". Polacy polubili też "Riverdale", które znalazło się na 2. miejscu, a "Gra o tron", która depcze temu serialowi po piętach, również poradziła sobie świetnie bez nowego sezonu w 2018 roku.

Wśród polskich internautów dodatkowo znaczną popularnością cieszyły się m.in. "The Walking Dead", "The 100" i "Lucyfer". Znalazło się również miejsce na jeden polski serial – "Ślepnąc od świateł", które jak już wcześniej podawaliśmy pobiło rekordy w HBO GO. Z badania wynika także, że polscy widzowie oglądają przede wszystkim bieżące seriale, ale mają szczególny sentyment do jednej kultowej produkcji, którą są oczywiście "Przyjaciele".

polska najpopularniejsze seriale

Najchętniej oglądane polskie seriale

A co spośród polskich produkcji cieszyło się największą popularnością? ScreenLovers podało, że w 2018 liczba nowych seriali premium tworzonych w Polsce znacznie się zwiększyła i dobiła do 30 tytułów (w porównaniu do 20 w 2017). I jak pokazują wyniki panelu badawczego Ariadna, wśród polskich seriali premium (szeroko rozumianych), sprawa ma się podobnie jak w polskim kinie – rządzi Patryk Vega.

Najwięcej widzów, którzy deklarują, że obejrzeli wszystkie odcinki danego serialu zebrały "Kobiety mafii" i "Botoks". Podium zamyka produkcja TVN "Pod powierzchnią". Dopiero na następnych pozycjach uplasowały się takie produkcje jak "Pułapka", "Ślepnąc od świateł", "Kruk", "Znaki", "Chyłka" i "1983". Stawkę zamykają "Rojst" i produkcja Canal+ "Nielegalni".

polska najpopularniejsze seriale

Jako że seriale z uniwersum Vegi straciły swój dom wraz z wycofaniem się Showmaksa, na razie możemy tylko zgadywać, jak podobna lista ułoży się za rok. W zagranicznych serialach raczej jednak nie powinno być zaskoczeń i nadchodzący 3. sezon "Stranger Things" oraz finałowa odsłona "Gry o tron" prawdopodobnie nie będą miały sobie równych.