"Leaving Neverland" o ofiarach molestowania Michaela Jacksona w marcu na HBO GO. Jest już polski zwiastun

"Leaving Neverland" (Fot. HBO)

0

Dokument, który wstrząsnął widzami na festiwalu w Sundance już w marcu pojawi się na polskim HBO GO. Zobaczcie zwiastun "Leaving Neverland".

Czterogodzinny film Dana Reeda ("Three Days of Terror: The Charlie Hebdo Attacks") wywoływał kontrowersje jeszcze przed swoją styczniową premierą na festiwalu w Sundance. Powstałe w koprodukcji między HBO i brytyjskim Channel 4 "Leaving Neverland" dokumentuje wyznania dwóch dorosłych mężczyzn – Jamesa Safechucka i Wade’a Robsona, którzy mówią, że w dzieciństwie padli ofiarą wykorzystywania seksualnego ze strony Michaela Jacksona.

Safechuck i Robson opowiadają w filmie o swoich relacjach z Michaelem Jacksonem i dzieciństwie spędzonym z nim na ranczu Neverland. Mężczyźni wprost wyznają, jak światowej sławy piosenkarz wykorzystał swoją pozycję, aby przez kilka lat molestować kilkuletnich chłopców. Dokument Dana Reeda jest zapisem wywiadów z Safechuckiem i Robsonem oraz ich rodzinami i pokazuje, jak traumy z dzieciństwa wpłynęły na ich późniejsze życiowe wybory.

Pochwały ze strony krytyki i protesty fanów

Film w czasie premiery na Sundance został przyjęty owacjami na stojąco. Krytycy wypowiadali się o nim bardzo pochlebnie i w swoich recenzjach podkreślali, że "Leaving Neverland" może być dokumentem ciężkim do oglądania, ale jeszcze trudniej go zignorować.

W dniu festiwalowej premiery przed Egyptian Theatre w Park City zebrała się mała grupa protestujących fanów, którzy sprzeciwiali się promocji filmu. Swoje oświadczenie wydali także spadkobiercy Michael Jacksona, którzy potępili film, nazywając go "tabloidowym atakiem na piosenkarza" i dodatkowo złożyli pozew przeciwko HBO.

Dan Reed odniósł się do tej krytyki, twierdząc, że w filmie nie skupia się na Jacksonie, za to na życiach osób, na które tak mocno wpłynął:

– Nie było moim celem opowiadać o nim. Nie tworzę komentarzy na temat Jacksona. To nie jest film o nim. Ten film to świadectwo wykorzystywania seksualnego, tego, w jakich warunkach do niego dochodzi i jak jego konsekwencje pojawiają się w późniejszym życiu – powiedział Reed.

"Leaving Neverland" – kiedy premiera w Polsce?

Swoją telewizyjną premierę w USA film będzie miał 3 i 4 marca, a polscy widzowie 8 marca będą mogli obejrzeć "Leaving Neverland" w HBO GO. Emisja w telewizji planowana jest na kwiecień. HBO wypuściło polski zwiastun produkcji.