Serialowe hity i kity – nasze podsumowanie tygodnia

"Tacy jesteśmy" (Fot. NBC)

1 2 3 4 5 6

Dzisiejszy skromny zestaw hitów zawiera m.in. "Odpowiednik", "Baptiste'a" i odcinek "This Is Us" o Beth. W kitach znalazło się miejsce dla nowego serialu z Anną Paquin.

Hit tygodnia: Satysfakcjonujący koniec "Odpowiednika"

Odpowiednik sezon 2 finał

"Odpowiednik" (Fot. Starz)

Nie ukrywamy, że gdy usłyszeliśmy o skasowaniu "Odpowiednika" przez stację Starz, byliśmy pełni obaw, czy twórcom uda się w zadowalający sposób zamknąć tę historię. Wydawało się, że szpiegowska opowieść o dwóch równoległych światach to raczej materiał na coś dłuższego i szybki finisz nijak nie będzie tu pasował. Justin Marks i reszta sprostali jednak wyzwaniu, dając nam zakończenie może przedwczesne, ale satysfakcjonujące.

Bo jak inaczej nazwać finał, który pozamykał wszystkie istotne wątki, podniósł nam ciśnienie, uderzył w bardziej wrażliwe nuty, a na sam koniec zafundował mocny cios, zostawiając sobie furtkę na ewentualną kontynuację? Czy do tej dojdzie, ciągle pozostaje otwartą opcją (producenci szukają nowej stacji), ale nawet gdyby sprawy poszły nie po ich myśli, nie mamy prawa czuć się poszkodowani. "Odpowiednik" nie jest bowiem jednym z tych seriali, których oglądanie poszło na marne.

Jasne, szybkie zmierzanie do mety wymuszało pewne ustępstwa (co tutaj było widać choćby po pospiesznie zamkniętym wątku młodych terrorystów), ale te drobne wady toną w ogólnie dobrym wrażeniu, jakie zostawia za sobą "Better Angels". Akcent w finałowym odcinku położono bowiem wyraźnie nie na sensacyjnym aspekcie historii, ale jej emocjonalnym wymiarze.

Pożegnanie Emily (Olivia Williams), rozpacz Howarda, jego dosłowne starcie z samym sobą – wszystko to stało w kontraście z dość optymistycznym przesłaniem finału, nie pozwalając nam się do końca cieszyć ze szczęśliwych zakończeń. A przynajmniej szczęśliwych do pewnego momentu. Bo w tym świecie (światach), nigdy nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Sprawienie, że przeżywaliśmy to bardziej, niż trzymającą w napięciu akcję, to zdecydowanie największy sukces twórców. Oby jeszcze mieli okazję zaprezentować nam swoje umiejętności. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6
REKLAMA