Katastrofa w Czarnobylu w zwiastunie serialu HBO. Takiego koszmaru jeszcze w telewizji nie widzieliście

"Czarnobyl" (Fot. HBO)

0

Nie tyle serial historyczny, co rasowy horror. Zwiastun serialu "Czarnobyl" pokazuje gigantyczną skalę katastrofy na Ukrainie i uwijającego się Jareda Harrisa.

Miniserial "Czarnobyl" to fabularyzowana wersja historii katastrofy sprzed ponad 30 lat, która stanowiła zagrożenie także dla Polski. 28 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR, doszło do eksplozji. Uwolniona podczas wybuchu chmura radioaktywna spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy i rozprzestrzeniła się po całej Europie.

Czarnobyl – zwiastun serialu HBO

Jared Harris ("Terror") gra w serialu główną rolę – Walerija Legasowa, wiodącego radzieckiego fizyka jądrowego, który był członkiem komisji badającej przyczyny awarii i jako pierwszy zrozumiał skalę katastrofy. Stellan Skarsgård ("River") wciela się w zastępcę przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR Borysa Szczerbinę, który z kremlowskiego nadania przewodniczył pracom rządowej komisji ds. Czarnobyla w pierwszych godzinach po awarii. Emily Watson ("Małe kobietki") zobaczymy w roli Ulany Khomyuk, radzieckiej fizyczki jądrowej, która chce poznać prawdziwe przyczyny wybuchu reaktora.

Wszystkich możecie zobaczyć w zwiastunie, a bryluje oczywiście Harris, który ma tutaj równie wyrazistą rolę co w "Terrorze". "Czarnobyl się pali i każdy atom uranu jest jak pocisk penetrujący wszystko, co spotyka na swojej drodze. Metal, beton, ciało. Teraz w Czarnobylu jest ponad trzy biliony takich pocisków. Niektóre z nich będą aktywne przez 50 tysięcy lat" – ostrzega Walerij Legasow w zwiastunie.

Twórcą serialu jest Craig Mazin ("Łowca i Królowa Lodu"), a reżyserem – Johan Renck ("Breaking Bad", "Halt and Catch Fire"). W pozostałych rolach występują: Paul Ritter ("Lovesick") jako zastępca głównego inżyniera Czarnobyla Anatolij Diatlow, Jessie Buckley ("Pod ciemnymi gwiazdami") jako Ludmiła Ignatenko, mieszkanka miasta Prypeć i żona strażaka, który wziął udział w akcji ratowniczej, Adrian Rawlins ("Harry Potter i Insygnia Śmierci") jako główny inżynier elektrowni w Czarnobylu Mikołaj Fomin oraz Con O’Neill ("Rozpustnice") jako dyrektor elektrowni Wiktor Bruchanow.

Twórcy mówią, że starali się rzetelnie oddać katastrofę z 1986 roku, choć oczywiście nie jest to dokument. "Chcieliśmy pokazać to tak wiernie, jak tylko się dało. Nie zmienialiśmy niczego, żeby dodać więcej dramatyzmu czy coś podkręcić" – powiedział Craig Mazin.

Czarnobyl – kiedy premiera serialu?

Miniserial "Czarnobyl" będzie składać się z pięciu odcinków. Polska premiera w HBO i HBO GO 7 maja.