Jak prawidłowo wymówić "Khaleesi"? Twórca języka Dothraków mówi, że wszyscy robimy to źle

"Gra o tron" (Fot. HBO)

0

Jeśli od bohaterów "Gry o tron" nauczyliście się jak mówić "Khaleesi", to wiedzcie, że prawdopodobnie robicie to źle. Twórca języka Dothraków wyjaśnia, jak brzmi poprawna wersja.

David Peterson, który zawodowo zajmuje się tworzeniem sztucznych języków był gościem lingwistycznego podcastu "The Allusionist", w którym opowiedział m.in. o swoim udziale w kreowaniu świata "Gry o tron". Bazując na kilku słowach z języka Dothraków, które George R.R. Martin przedstawił w "Pieśni lodu i ognia", Peterson stworzył cały język na potrzeby serialowej adaptacji. Twórca przyznał jednak, że bardzo żałuje sposobu, w jaki potraktował słowo "Khaleesi".

Jak wymawiać Khaleesi?

Jeśli uważnie słuchaliście bohaterów "Gry o tron" zwracających się uroczyście do Daenerys Targaryen, jej tytuł, który otrzymała po małżeństwie z Khalem Drogo, wymawialiście prawdopodobnie jak "ka-LI-si". Niestety, szanujący się Dothrakowie, znający porządnie wymowę swojego własnego języka, nigdy by się do niej w ten sposób nie zwrócili. Peterson twierdzi, że słowo powinniśmy wymawiać bardziej jak "CHA-le-si" z akcentem na pierwszą sylabę.

Skąd tyle językowych kłopotów? David Peterson przyznał, że tworząc język Dothraków przyjął zasadę, że jeśli dana głoska zapisana jest inaczej, powinna być również czytana w inny sposób. W związku z tym w słowie "Khaleesi", "ee" nie powinno brzmieć tak samo jak końcowe "i". Niestety, pomimo tego, że Peterson wielokrotnie poprawiał aktorów w prawidłowej wymowie języka Dothraków, tego jednego słowa nie był ich w stanie oduczyć.

Znając teraz tajniki wymowy słowa "Khaleesi", kolejne odcinki "Gry o tron" możemy oglądać ze świadomością, że wiemy, jak mówić w języku Dothraków lepiej niż aktorzy. "Cha-le-si" wraca w nowym sezonie już za niecałe 3 tygodnie, a na razie możecie obejrzeć zdjęcia z jej przybycia do Winterfell.

8. sezon Gry o tron startuje w HBO 15 kwietnia