"Paragraf 22" – pełny zwiastun serialu. Wojenny absurd w nowym wydaniu wygląda szalenie zachęcająco

"Paragraf 22" (Fot. Hulu)

0

George Clooney stworzył serialową wersję "Paragrafu 22" i być może za miesiąc nie będziemy na niego za to wściekli. Zobaczcie wypchany absurdem, szaleństwem i znanymi twarzami zwiastun.

Kiedy ktoś bierze się za bary z klasyką literatury – a tym niewątpliwie jest "Paragraf 22" Josepha Hellera – zwykle marnie kończy. Ale raczej nie George Clooney! 6-odcinkowy miniserial platformy Hulu wygląda w nowym zwiastunie, jakby świetnie łapał ducha książki. A do tego ma rewelacyjną obsadę.

Paragraf 22 – zwiastun serialu George'a Clooneya

"Paragraf 22" opowiada historię bombardiera Johna Yossariana (Christopher Abbott), stacjonującego ze swoją jednostką we Włoszech podczas II wojny światowej. Młodego żołnierza coraz bardziej frustruje nieustannie zwiększająca się liczba misji, którą musi ukończyć, aby wrócić do domu ze służby.

Yossarian nie chce zginąć na drugim końcu świata, więc kombinuje jak może, żeby się urwać do domu. Problem w tym, że utknął w chorym systemie, z którego nie tak łatwo się wyplątać. Najlepszy dowód to paradoksalny przepis z tytułu – paragraf 22, dający możliwość zwolnienia ze służby ze względu na chorobę psychiczną. Problem w tym, że powołując się na niego, automatycznie zaświadcza się o własnym zdrowiu umysłowym. I w związku z tym nie da się uciec przed dalszą walką.

Jak obiecują twórcy, obejrzymy opowieść o szaleństwie wojny i wojennej biurokracji, a także poczuciu bezsilności, jakie wszyscy miewamy. W roli przełożonego Yossariana, pułkownika Cathcarta, zobaczymy Kyle'a Chandlera. Hugh Laurie pojawi się na ekranie jako Major de Coverley, a George Clooney zagra mającego obsesję na punkcie parad Scheisskopfa.

Ponadto w obsadzie są m.in. Giancarlo Giannini, Daniel David Stewart, Austin Stowell, Rafi Gavron, Graham Patrick Martin, Jon Rudnitsky, Lewis Pullman, Pico Alexander, Tessa Ferrer i Jay Paulson.

Hulu pokaże wszystkie sześć odcinków miniserialu w piątek 17 maja, w Polsce zobaczymy je dzień później na HBO GO. George Clooney, Ellen Kuras ("Legion") i Grant Heslov ("Człowiek, który gapił się na kozy") wyreżyserują po dwa odcinki "Paragrafu 22". Scenariusz miniserialu stworzyli David Michôd ("War Machine") oraz Luke Davies ("Lion").

Serial jest drugą adaptacją książki Hellera po filmie z 1970 roku w reżyserii Mike'a Nicholsa, w którym rolę Yossariana zagrał Alan Arkin.

Paragraf 22 – premiera 18 maja na HBO GO