Serialowe hity i kity – nasze podsumowanie tygodnia

"Gra o tron" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8

Drugi tydzień z finałowym sezonem "Gry o tron" – i znów hit! Poza tym doceniamy m.in. "Gentleman Jack", "Barry'ego", "Obsesję Eve" czy "Brooklyn 9-9". Kit dla Netfliksa za kolejny niepotrzebny serial.

Hit tygodnia: Gentleman Jack przerasta epokę

"Gentleman Jack" (Fot. BBC)

"Gentleman Jack" (Fot. BBC)

Można by uznać, że nowy serial HBO i BBC wygrywa już samym tematem, a właściwie samą bohaterką, bo Anne Lister, angielska posiadaczka ziemska, która za nic miała konwenanse, romansowała z licznymi kobietami, opisując to szyfrem w pamiętnikach, twardo walczyła o swoje i nie podporządkowywała się naciskom społecznym, to idealna postać do sportretowania w nowocześnie rozumianym dramacie kostiumowych.

A jednak nawet mając świetną, porywającą i w wyjątkowy sposób jak na tamte czasy feministyczną bohaterkę, trzeba jeszcze wiedzieć, co z tym zrobić. Na szczęście całością kieruje Sally Wainwright ("Happy Valley", "Last Tango in Halifax"), której podejście zawsze gwarantuje, że nawet znajomy gatunek lub pozornie sentymentalna historia o walce z uprzedzeniami nabierze oryginalnego charakteru. W "Gentleman Jack" widać to już w pilocie, bo nawet dramatyczne wydarzenia i relacje międzyludzkie mają w sobie sporo humoru i ciepła, a wiele rozgrywa się w błyskotliwych dialogach.

Na ekranie w głównej roli błyszczy Suranne Jones ("Doktor Foster"), celowo dominująca nad otoczeniem. Pozostałe postacie służą właściwie jako tło, zwłaszcza potencjalna partnerka Lister, Ann Walker (Sophie Rundle), łapana w sieci bardziej doświadczonej kobiety. Mimo czasem grubej kreski nie mamy tu do czynienia z karykaturą, a z przemyślaną wizją artystyczną, jak pokazać niepokorną kobietę żyjącą w czasach, które narzucały kobietom pokorę.

Chwilami trochę brakuje wyrazistego drugiego planu, a przeskoki między wątkami nie zawsze wychodzą płynnie, podobnie zresztą jak póki co raczej doklejone do reszty i niekonsekwentne przełamywanie czwartej ściany. Ale trzeba przyznać, że pilot maksymalnie wciąga, godzina mija błyskawicznie i aż chce się jak najszybciej zobaczyć kolejne walki Anne o należną pozycję i o szansę na szczęście u boku odpowiedniej kobiety. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8
REKLAMA