"Trzynaście powodów" przyczyną samobójstw nastolatków? Nowe badania nie pozostawiają złudzeń

"Trzynaście powodów" (Fot. Netflix)

Serial, który miał być ostrzeżeniem dla nastolatków i ich rodziców stał się inspiracją do odebrania sobie życia? Zobaczcie wyniki najnowszych badań.

Zaraz po premierze serialu "Trzynaście powodów" rodzice nastolatków i eksperci z szeroko pojętej branży wychowania zaczęli bić na alarm. Dlaczego? Wielu uważało, że fabuła serialu w wygładzony sposób przedstawia samobójstwo. Pojawiły się także głosy mówiące dobitnie, że je gloryfikuje. Teraz z tymi oskarżeniami zmierzyli się amerykańscy naukowcy.

Trzynaście powodów zachęca do samobójstwa?

Badania opisane w artykule z "Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry" nie pozostawiają złudzeń – w kwietniu 2017 roku, zaraz po premierze serialu, nastąpił gwałtowny wzrost liczby samobójstw wśród osób w wieku od 10 do 17 lat. Ogólny wskaźnik przypadków odebrania sobie życia dla tej grupy wiekowej był wówczas najwyższy w porównaniu do poprzednich pięciu lat.

To nie koniec, bo wgłębiając się w wyniki badań, dowiemy się, że liczba samobójstw była większa tylko w przypadku chłopców w tym przedziale wiekowym. Dlaczego jest to ciekawa informacja? Ponieważ 65% widzów serialu jest płci żeńskiej. Dodajmy, że wzrost liczby przypadków odebrania sobie życia dotyczy tej jednej konkretnej grupy wiekowej.

– Samobójstwa to globalny problem i bardzo ciężko jest obniżyć te wyniki, dlatego ostatnią rzeczą, której potrzebujemy, jest coś, co je zwiększa – mówi Lisa M. Horowitz, współautorka artykułu i pracownik naukowy w National Institute of Mental Health’s Intramural Research Program.

"Trzynaście powodów" (Fot. Netflix)

To nie pierwszy raz, gdy pod adresem "Trzynastu powodów" pojawią się oskarżenia o gloryfikowanie samobójstw. Zaraz po premierze serialu, częstotliwość wpisywania w Google frazy "jak popełnić samobójstwo?", wzrosła o 26%.

Już wówczas władze Netfliksa poważnie potraktowały te oskarżenia i przed każdym odcinkiem serialu pojawiły się ostrzeżenia przed treściami i wskazówka, gdzie osoby z problemami natury psychicznej mogą szukać pomocy.

Streamingowy gigant tłumaczy, że temat samobójstw jest niezwykle ważny, a firma ciężko pracowała nad tym, by przedstawić problem w sposób odpowiedzialny. Dodatkowo Netflix powołał się na badania University of Pennsylvania ukazujące, że nastolatkowie oglądający 2. sezon serialu rzadziej doświadczali myśli samobójczych i samookaleczeń.

Niemniej jednak, najnowsze analizy odnoszą się do pierwszej części serialu, w której samobójstwo Hannah Baker było głównym tematem. Kontynuacja "Trzynastu powodów" skupiła się natomiast na problemie prześladowania, zastraszania i gnębienia rówieśników. W 2019 roku na Netfliksie ma pojawić się 3. odsłona produkcji.

Trzynaście powodów jest dostępne na Netfliksie

REKLAMA