W maju będzie aż 31 premier seriali. Które z nich warto zobaczyć?

"Good Omens" (Fot. Amazon)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Czarnobyl (nowość) – 7 maja na HBO GO

Miniserial HBO to fabularyzowana wersja historii katastrofy sprzed ponad 30 lat, która stanowiła zagrożenie także dla Polski. W kwietniu 1986 roku w elektrowni jądrowej na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR, doszło do eksplozji. Uwolniona podczas wybuchu chmura radioaktywna spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy i rozprzestrzeniła się po całej Europie.

Jared Harris ("Terror") gra w serialu główną rolę – Walerija Legasowa, wiodącego radzieckiego fizyka jądrowego, który był członkiem komisji badającej przyczyny awarii i jako pierwszy zrozumiał skalę katastrofy. Stellan Skarsgård ("River") wciela się w zastępcę przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR Borysa Szczerbinę, który z kremlowskiego nadania przewodniczył pracom rządowej komisji ds. Czarnobyla w pierwszych godzinach po awarii. Emily Watson ("Małe kobietki") zobaczymy w roli Ulany Khomyuk, radzieckiej fizyczki jądrowej, która chce poznać prawdziwe przyczyny wybuchu reaktora.

Twórcą serialu jest Craig Mazin ("Łowca i Królowa Lodu"), a reżyserem – Johan Renck ("Breaking Bad"). W pozostałych rolach występują: Paul Ritter ("Lovesick") jako zastępca głównego inżyniera Czarnobyla Anatolij Diatlow, Jessie Buckley ("Pod ciemnymi gwiazdami") jako Ludmiła Ignatenko, mieszkanka miasta Prypeć i żona strażaka, który wziął udział w akcji ratowniczej, Adrian Rawlins ("Harry Potter i Insygnia Śmierci") jako główny inżynier elektrowni w Czarnobylu Mikołaj Fomin oraz Con O’Neill ("Rozpustnice") jako dyrektor elektrowni Wiktor Bruchanow.

Twórcy mówią, że starali się rzetelnie oddać katastrofę z 1986 roku, choć oczywiście nie jest to dokument. "Chcieliśmy pokazać to tak wiernie, jak tylko się dało. Nie zmienialiśmy niczego, żeby dodać więcej dramatyzmu czy coś podkręcić" – powiedział Craig Mazin.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13