Nasz top 10: Najlepsze seriale kwietnia 2019 roku

"Obsesja Eve" (Fot. BBC America)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

7. Gentleman Jack (nowość na liście)

"Gentleman Jack" (Fot. BBC)

"Gentleman Jack" (Fot. BBC)

"Gentlamen Jack" dość wysoką pozycję od razu po pierwszych odcinkach zawdzięcza przede wszystkim drugiemu z nich, "I Just Went There to Study Anatomy", bo tu serial znalazł już naprawdę świetny rytm. Ale już nieco nierówny pilot zaintrygował nas wystarczająco, byśmy zarezerwowali sobie w napiętych serialowych grafikach miejsce na najbliższe tygodnie.

Duża część sukcesu wynika z fantastycznego doboru historycznej bohaterki na dzisiejsze czasy. Anne Lister, świetnie zagrana przez Suranne Jones, to XIX-wieczna właścicielka ziemska szukająca żony. Czyli niby wszystko jak w klasycznych ekranizacjach wiktoriańskiej prozy, tyle że z kobietą w roli głównej.

I chociaż takim tematem "Gentleman Jack" mógłby być ponurym dramatem o uprzedzeniach i ograniczeniach, z jakimi walczyć musi Anne, gdy próbuje rozkochać w sobie młodszą i znacznie mniej doświadczoną Ann Walker (Sophie Rundle) i wygrać w biznesowych intrygach z lokalnymi rywalami, to twórczyni serialu, Sally Wainwright, idzie inną drogą.

Owszem, mamy tu wątki konwenansów, w które Anne nie chce się wpisać, za co spotyka ją obmowa, ale w "Gentleman Jack" jest też masa humoru, zarówno tego wynikającego ze zróżnicowania bohaterów i zabawy typowymi dla portretowanych czasów modelami postaci, jaki ze świetnych, błyskotliwych dialogów. A całość została przepięknie nakręcona i zagrana. "Gentleman Jack" sprawia, że każda godzina spędzona z tym oryginalnym serialem mija błyskawicznie. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10