8. sezon "Gry o tron" kosztował znacznie więcej, niż nam się wydawało? Ta kwota rzeczywiście robi wrażenie

"Gra o tron" (Fot. HBO)

15 milionów dolarów na odcinek – taki budżet miał oficjalnie finałowy sezon "Gry o tron". Według najnowszych plotek prawdziwy koszt był jednak dużo, dużo wyższy.

Ile kosztuje nakręcenie gigantycznej bitwy w ciemnościach, spalenie smokiem całego miasta i posadzenie na tronie najmniej prawdopodobnego kandydata? Dotychczasowe informacje mówiły, że koszt finałowego sezonu serialu "Gra o tron" zamknął się w 90 mln dolarów. Czyli średnio jeden odcinek kosztował 15 milionów – przy czym jest oczywiste, że najwięcej poszło na oba odcinki z bitwami.

Gra o tron – ile naprawdę kosztował 8. sezon?

Nowe plotki sugerują, że mogliśmy się mylić i to znacznie. Zack Stentz, scenarzysta "Thora" i "X-Men: Pierwsza klasa", który pojawił się w tym tygodniu w podcaście Fatman Beyond Kevina Smitha i Marca Bernardina, powiedział, że słyszał zupełnie inną kwotę. Scenarzysta powołał się na tajemnicze "całkiem niezawodne" źródło.

– Słyszałem z całkiem niezawodnego źródła, ile kosztował ostatni sezon "Gry o tron" i to było znacznie więcej, niż podawano. Z tego co słyszałem to było raczej 240 milionów dolarów za sześć odcinków. I to jest "o mój Boże, tak dużo!", ale wciąż mniej niż "Liga Sprawiedliwości". Co zarobiło więcej dla Warner Brothers w ostatnich dwóch latach: "Liga Sprawiedliwości" czy ostatni sezon "Gry o tron"? Bum, "Gra o tron"... lepsza inwestycja – mówił Stentz.

HBO prawdopodobnie tej kwoty nigdy nie potwierdzi, więc pozostaje nam zgadywanka. Ale bardzo możliwe, że ostateczny koszt odcinka w finałowym sezonie "Gry o tron" był wyższy niż 15 mln dolarów. Showrunnerzy serialu, Dan Weiss i David Benioff, sami przyznali, że HBO nie oszczędzało na tym sezonie i że zaoferowano im tyle pieniędzy, ile będzie trzeba, żeby dokończyć serial tak, jak należy.

Przyznali także, że decyzja o zakończeniu serialu po ośmiu sezonach należała do nich, a nie do HBO.

– HBO chętnie by kontynuowało serial i zamówiło więcej odcinków w finałowym sezonie. My zawsze wierzyliśmy, że to ma być około 73 godzin i mniej więcej tyle będzie. Oni chcieli więcej, ale zrozumieli, że ta historia tutaj już się kończy – powiedział Benioff w wywiadzie dla EW.

Gra o tron jest dostępna w HBO GO

REKLAMA