Nasz top 10: Najlepsze seriale maja 2019 roku

"Czarnobyl" (Fot. HBO)

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

6. Jak nas widzą (nowość na liście)

jak nas widzą netflix recenzja

"Jak nas widzą" (Fot. Netflix)

Prawdziwa historia w bardzo dramatycznym, emocjonalnym i mocnym wydaniu. Oscarowa reżyserka Ava DuVernay ("Selma") tym razem wzięła na tapet sprawę chłopaków, skazanych w 1989 roku bez żadnych dowodów i ochrzczonych przez media "piątką z Central Parku".

Raymond Santana, Kevin Richardson, Antron McCray, Yusef Salaam i Korey Wise – czterech z nich to Afroamerykanie, piąty jest pochodzenia latynoskiego – zostali oskarżeni o gwałt i brutalne pobicie białej biegaczki w słynnym nowojorskim parku. Problem w tym, że żaden z nich nie popełnił zarzucanej im zbrodni i wszyscy odsiedzieli od kilku do kilkunastu lat za kratkami, zanim wyrok został unieważniony.

4-odcinkowy miniserial Netfliksa z jednej strony pokazuje okrucieństwo systemowego rasizmu, który do całej sytuacji doprowadził, a z drugiej skupia się na osobistych wątkach niesłusznie oskarżonych chłopców i ich rodzin. To nie jest tylko odtworzona historia, która z definicji jest bardzo ciężka do przetrawienia, to także emocje, emocje i jeszcze więcej emocji.

W "Jak nas widzą" gra wielu świetnych aktorów, jak Felicity Huffman, Michael K. Williams, Niecy Nash, Vera Farmiga czy John Leguizamo, ale na uznanie zasługuje przede wszystkim dziewiątka aktorów, którzy wcielają się w piątkę oskarżonych – w latach młodości i w dorosłym życiu. A już zwłaszcza znany z "Moonlight" Jharrel Jerome, który jako jedyny gra swojego bohatera w obu etapach życia i jest głównym bohaterem bardzo emocjonalnego finału serialu. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10