12 seriali, które warto nadrobić tego lata (jeden sezon)

Fot. Netfix/Amazon/HBO

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Nawiedzony dom na wzgórzu

Nawiedzony dom na wzgórzu Stephen King

"Nawiedzony dom na wzgórzu" (Fot. Netflix)

Jedna z najlepszych niespodzianek zeszłego roku. Zapowiedzi Netfliksa sugerowały, że to klasyczny horror i można było się najwyżej zastanawiać, czy taki wysokiej próby czy jednak klasy B. Tymczasem "Nawiedzony dom na wzgórzu" stworzony przez Mike'a Flanagana okazał się czymś znacznie więcej.

Konwencję horroru wykorzystano nie tylko po to, by napędzić widzom stracha. Owszem, są w serialu momenty, kiedy nagle wyskakujący skądś duch sprawia, że można podskoczyć przed ekranem. Ale przede wszystkim "Nawiedzony dom na wzgórzu" to porządny psychologiczny dramat rodzinny, w którym koszmarny tytułowy dom i wszelkie zjawy są po coś, nie tylko dla prostych emocji i dużych dawek adrenaliny.

Mocny scenariusz i dobra obsada (między innymi Michiel Huisman, Carla Gugino i Timothy Hutton, ale też świetni aktorzy dziecięcy) sprawiają, że dręczony masą traum z przeszłości, pogubiony w teraźniejszości klan Crainów to serialowa rodzina, której towarzyszy się z rosnącym napięciem, czekając, jak rozwinie się sytuacja i kto wyjdzie cało zarówno z fizycznych, jak i psychicznych zagrożeń.

Przy nadrabianiu "Nawiedzonego domu na wzgórzu" koniecznie zwróćcie uwagę na odcinek "Two Storms", który znalazł się u nas w pierwszej trójce najlepszych odcinków ubiegłego roku. Zaledwie parę montażowych cięć, kilkunastominutowe ujęcia, a wszystko to nie tylko dla technicznych popisów, ale po to, by wzmocnić rozgrywane na ekranie konfrontacje i płynnie połączyć dwa plany czasowe.

"Nawiedziny dom na wzgórzu" będzie miał 2. sezon, w którym pokaże zupełnie nową historię. Ale na "The Haunting of Bly Manor" oparte na motywach "W kleszczach lęku" (w nowszym polskim przekładzie: "Dokręcanie śruby") Henry'ego Jamesa musimy poczekać do 2020 roku. Póki co warto nadrobić 1. serię albo po prostu obejrzeć ją ponownie, wyłapując smaczki, które mogły nam umknąć, gdy byliśmy zajęci strachem przed duchami. [Kamila Czaja]

Nawiedzony dom na wzgórzu dostępny jest na Netfliksie

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12