Netfliksowi oberwało się za palenie na ekranie. W których serialach bohaterowie grzeszą najczęściej?

Przyzwyczailiście się do bohaterów seriali Netfliksa z papierosem w ręku? Przygotujcie się na zmiany. Netflix obiecuje, że palenia na ekranie zobaczymy mniej.

262 przypadki, w których na ekranie 2. sezonu "Stranger Things" pojawiły się papierosy. Takiej liczby doszukała się amerykańska organizacja Truth Initiative, która w badaniu "While You Were Streaming" przeanalizowała 12 najpopularniejszych seriali wśród młodych widzów pod względem prezentowania w nich palenia. Reakcja Netfliksa? W produkcjach platformy będzie mniej papierosów.

Netflix ograniczy pokazywanie palenia na ekranie

Jak podaje Variety, Netflix zaznacza, że "firma wspiera artystyczną ekspresję", ale także zdaje sobie sprawę, że "palenie jest szkodliwie i kiedy pokazywane jest na ekranie jako coś pozytywnego może negatywnie wpływać na młodych widzów".

Platforma obiecuje więc, że wszystkie nowe projekty z kategorią wiekową TV-14 (czyli taką, w której materiał może być uznany przez rodziców za nieodpowiedni dla widzów poniżej 14. roku życia) i analogiczną dla filmów PG-13, będą pozbawione scen palenia oraz e-papierosów, za wyjątkiem "powodów historycznych lub zgodności z faktami".

netflix stranger things papierosy

Z kolei w projektach kierowanych dla starszych widzów palenie papierosów nie będzie pokazywane "o ile nie ma zasadniczego znaczenia dla wizji artysty albo nie jest definiujące dla bohaterów (ważne historycznie bądź kulturowo)". Szykujcie się też na to, że informacja o użyciu papierosów zostanie dodana do ostrzeżeń dotyczących tytułów na platformie, które pokazują się na starcie każdego odcinka.

W serialach Netfliksa bohaterowie palą najwięcej

Skąd tak silna reakcja Netfliksa? Jak pokazuje badanie Truth Initiative, wśród "serialowych palaczy" Netflix nie ma sobie równych. Organizacja sprawdziła sześć seriali z platformy oraz sześć z tradycyjnej telewizji i kablówek, które w internetowej ankiecie zostały wybrane jako najpopularniejsze wśród widzów w wieku 15-24 lata i wyniki badania są dla streamingowego giganta wyjątkowo niekorzystne.

Truth Initiative doszukało się aż 1209 "scen przedstawiających tytoń", co oznaczało wszystko od papierosów na półce, w popielniczce, aż po palących bohaterów, z których Netflix odpowiedzialny był za aż 866 w sezonie 2016-2017.

Jaki serial przyczynił się do tego wyniku najbardziej? Co zaskakujące, była to "Unbreakable Kimmy Schmidt" (292 przedstawienia tytoniu), choć w raporcie organizacji zaznaczono, że w dużej mierze wynika to ze scen dziejących się w sklepie ze ścianą produktów tytoniowych.

Unbreakable Kimmy Schmidt

Nałogowi palacze ze "Stranger Things" z szeryfem Hopperem na czele drepczą jednak Kimmy po piętach i w całym rankingu plasują się na 2. miejscu. Wysoki wynik osiągnęło też "Orange is the New Black" (233), za to znacznie mniej scen z papierosami jest w serialach na kablówkach i tradycyjnych stacjach. Tutaj w sezonie 2016-2017 królowały "Once Upon a Time" (97) i "American Horror Story" (88).

Do wyników Netfliksa jak widać daleko. Biorąc pod uwagę jak wielkim sukcesem jest dla platformy "Stranger Things", zarówno wśród młodszych, jak i starszych widzów, decyzja o rzuceniu palenia nie jest tutaj wielkim szokiem, a mieszkańcy Hawkins już powinni zaopatrzyć się w plastry nikotynowe.

REKLAMA