Nasz top 10: Najlepsze seriale czerwca 2019 roku

"Wielkie kłamstewka" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Najwyższy czas podsumować serialowy czerwiec. W naszym top 10 królują seriale HBO, w tym "Wielkie kłamstewka", "Czarnobyl", "Euforia" i cudownie świeża komedia "Los Espookys".

10. Euforia (nowość na liście)

Euforia sezon 2

"Euforia" (Fot. HBO)

Przekraczanie granic w serialach młodzieżowych to nic nowego. Wszelkie tabu w kwestii seksu i używek wśród nastolatków złamał brytyjski serial "Skins" jeszcze w poprzedniej dekadzie. Potem tą drogą poszedł norweski "Skam". Oba przewyższają "Euforię", jeśli chodzi o zniuansowane prezentowanie życia nastolatków w coraz bardziej skomplikowanych społeczeństwach. Ale też "Euforia" jeszcze ma czas, żeby się rozwinąć. I już możemy powiedzieć, że nie ogranicza się do kontrowersyjnych momentów, jak słynne 30 penisów w jednej scenie.

To, co tę produkcję wyróżnia z tłumu, to młodzieńczy Angst w wersji turbo. Tutejsze dzieciaki przechodzą przez istne piekło lęków i niepokojów, związanych nie tylko z seksem, ale też z samoakceptacją, najprostszymi relacjami i samotnością. A w centrum całego galimatiasu znajduje się Rue (świetna Zendaya), nastolatka, która w wakacje zaliczyła odwyk po przedawkowaniu narkotyków. Kiedy niedługo potem spotyka Jules (Hunter Schafer), transpłciową dziewczynę, która właśnie przeprowadziła się do miasteczka, jej życie wydaje się zmierzać w lepszym kierunku.

Najlepsze, co ma do zaoferowania "Euforia", to kameralne, wyciszone momenty z tym duetem, od którego trudno oderwać wzrok. Sceny zwykłych rozmów czy jazdy na rowerze w wykonaniu tej dwójki, kiedy świat dookoła szaleje, sprawiają, że łatwo zakochać się w serialu. Zwłaszcza że "Euforia" jest niesamowita od strony wizualnej, jak i muzycznej – odrealniona, psychodeliczna, magiczna.

Serial Sama Levinsona, oparty na izraelskim formacie, ale też jego własnych doświadczeniach z młodości, dostał już 2. sezon, więc ma czas, by rozwinąć swoje postacie i skupić się na tych aspektach młodzieżowych poszukiwań życiowych, które są mniej kontrowersyjne. Na razie u nas ma miejsce 10, ale mamy przeczucie, że będzie piąć się coraz wyżej. [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA