10 pytań, które mamy po finale "Wielkich kłamstewek"

"Wielkie kłamstewka" (Fot. HBO)

Finał 2. sezonu "Wielkich kłamstewek" wyjaśnił wiele, ale też zadał sporo nowych pytań. Co dalej z piątką z Monterey? Czy będzie 3. sezon? Mówimy, co wiemy – ze spoilerami oczywiście.

"Wielkie kłamstewka" mówią prawdę prosto w oczy – napisał Mateusz w recenzji finału i rzeczywiście tak było. 7. odcinek 2. sezonu, który może, ale nie musi być zakończeniem całej serii, przyniósł zgrabną klamrę w postaci głównych bohaterek razem udających się na komisariat, by wesprzeć Bonnie (Zoë Kravitz). To ona popchnęła Perry'ego (Alexander Skarsgård) w 1. sezonie, to ją najbardziej zżerały wyrzuty sumienia w 2. sezonie i to ona postanowiła do wszystkiego się przyznać.

Dostaliśmy rozwiązanie kilku podstawowych wątków: Celeste (Nicole Kidman) wygrała batalię sądową o własne dzieci z Mary Louise (Meryl Streep). Madeline (Reese Witherspoon) odnowiła przysięgę z Edem (Adam Scott). Renata (Laura Dern) prawdopodobnie zakończyła swoje małżeństwo, wściekle rozwalając pokój zabaw męża. W praktyce zakończył się także związek Bonnie i Nathana (James Tupper) po wyznaniu, że ona go nigdy nie kochała. Na szczęśliwą wyglądała za to Jane (Shailene Woodley), która zdecydowała się dać szansę Coreyowi (Douglas Smith).

Odpowiedzi było dużo, pytań po 2. sezonie "Wielkich kłamstewek" mamy jeszcze więcej. Na czele z tym, czy będzie kontynuacja.

1. Co będzie po wyznaniu piątki z Monterey?

Finał 2. sezonu i być może też całe "Wielkie kłamstewka" kończy symboliczna scena, w której piątka z Monterey zbiera się pod komisariatem policji, niedługo po tym jak Bonnie wysłała SMS-a. Wszystkie panie dosłownie rzuciły to, co akurat robiły, i poszły wspierać Bonnie, co jest bardzo w stylu "Wielkich kłamstewek". Nie pytamy o szczegóły, jak np. czy to rzeczywiście rozsądne i kto w tym czasie opiekował się odzyskanymi dzieciakami, skoro Mary Louise wyjechała do San Francisco.

Ale jesteśmy ciekawi co dalej. Czy jeśli powstałby 3. sezon, to znowu byłby dramat sądowy, tyle że z morderstwem w centrum uwagi? Czy kobietom rzeczywiście coś grozi po rewelacjach na temat przemocy w domu Wrightów, które wyszły na jaw w finale? Po nagraniu, które Celeste pokazała w sądzie? Czy sąd uznałby, że to obrona własna i oddał im nie tylko wolność, ale i sprawiedliwość wraz z czystymi sumieniami? I gdzie tu będą kłamstewka, skoro cała prawda wyjdzie na jaw?

Wielkie kłamstewka finał co dalej

2. Czy Bonnie pójdzie za kratki?

Jeśli komuś coś grozi, to Bonnie, która dosłownie popchnęła Perry'ego prosto w objęcia śmierci. To ona potrzebuje dobrego prawnika, bo prawdopodobnie czeka ją proces o zabójstwo. Ale czy to znaczy, że pójdzie za kratki? Twórca serialu, David E. Kelley, z wykształcenia prawnik, z zawodu scenarzysta najlepszych seriali prawniczych, zapewne dobrze wie, że szanse na to są takie sobie, a proces wcale nie musiałby być aż tak ekscytujący. Nietrudno byłoby udowodnić obronę własną.

3. Czy Celeste znów będzie rządzić w sądzie?

A tą, która to uczyni, będzie... Celeste? Po tym jak prawniczka ją zawiodła, bohaterka grana przez Nicole Kidman wzięła sprawy we własne ręce w finale sezonu i wygrała. A w międzyczasie dostarczyła nam jakiegoś tuzina fantastycznych scen – zwłaszcza że przesłuchiwaną była sama Meryl Streep. Czy będzie powtórka z tego występu?

Wielkie kłamstewka finał co dalej

4. Czy małżeństwo Madeline i Eda przetrwa?

Odnowienie przysięgi i obietnica, że Madeline czegoś gorszego już Edowi nie zrobi, stanowiły piękny obrazek. Zwłaszcza że bohaterka Reese Witherspoon wytrzasnęła skądś cudny wianek i zwiewną kieckę. Łatwo było zapomnieć, że przecież między nimi jest jeszcze jedno kłamstewko – to, o którym za chwilę będzie trąbić całe Monterey. Co zrobi Ed, kiedy się dowie, że żona ukrywała przed nim zabójstwo?

I czy on rzeczywiście jest taki święty? Większość z nas pewnie założyła, że nie skorzystał z propozycji Tori, ale... co jeśli jednak skorzystał i dopiero potem zaproponował odnowienie przysięgi? O romansach Celeste też nic nie wiedzieliśmy.

Wielkie kłamstewka finał co dalej

5. Czy Jane będzie żyć długo i szczęśliwie?

Corey jednak nie jest policjantem, uff! Jane może spać spokojnie. I tak się składa, że po finałowych scenach tej dwójki, a także sugestiach Ziggy'ego, żeby byli razem, to właśnie oni wydają się mieć największe szanse na happy end. Miejmy nadzieję, że nic z Coreyem nie jest nie tak, a odpowiedź na pytanie, czy Jane będzie żyć długo i szczęśliwie brzmi: tak! Wspólna ucieczka z Monterey wskazana, ale nie konieczna.

6. Czy Mary Louise będzie odwiedzać wnuki?

Symboliczny wyjazd Mary Louise do San Francisco niewątpliwie zapada w pamięć, ale... czy ona rzeczywiście wyjechała na zawsze i już nie wróci? Czy zrezygnuje z bycia częścią życia bliźniaków i Ziggy'ego? Czy jednak pogodzi się z prawdą o swoim synu i wyciągnie rękę zarówno do Celeste, jak i Jane? Czy wszyscy razem wylądują na terapii u Calamity Jane z "Deadwood", a potem stworzą jedną wielką rodzinę?

Wielkie kłamstewka finał co dalej

7. Czy Renata wreszcie się rozwiedzie?

Patrząc na eksplozje wściekłości Renaty, nie bardzo rozumieliśmy, czemu ona jeszcze mieszka z tym facetem pod jednym dachem. Wątek z utratą całego majątku w jednej sekundzie przez głupiego męża jest niczym z "Mody na sukces", ale Laura Dern zrobiła wiele, by to, przez co przechodzi Renata, wydawało nam się prawdziwe. Jej gorące wybuchy, wytłumaczenie, dlaczego dba do przesady o Amabellę i czemu ma dla niej znaczenie status self-made woman – to było spójne i pogłębiło postać, o której przez większość 1. sezonu nie wiedzieliśmy, co myśleć.

Teraz pytanie brzmi: kiedy ona wreszcie zostawi męża i jego kosztowne zabawki? I co właściwie jest nie tak z Gordonem? Co się dzieje w jego głowie? Czy serial kiedykolwiek wyjaśni nam jego motywacje?

Wielkie kłamstewka finał co dalej

8. Czy ktoś wyprowadzi się z Monterey?

Jeśli piątka z Monterey wyzna swoje grzechy, za chwilę będzie na językach. Taka sprawa nie może nie stać się głośna. A potem pewnie zacznie się dziać to, co w "Broadchurch" – do miasteczka zjadą się dziennikarze, głównie tabloidów, by rozkładać całe życie tych kobiet na czynniki pierwsze. Czy skończy się to wyprowadzką którejś z nich – albo ich wszystkich – z Monterey?

9. Jak by to wyglądało w wersji Andrei Arnold?

Pytanie, którego trudno nie zadawać po informacjach o kłopotach za kulisami. HBO i producenci serialu zatrudnili reżyserkę, która ma swój charakterystyczny styl, a następnie tak przemontowali nakręcony materiał, by tego stylu nie było widać. Chaotyczny montaż, pourywane sceny i mnóstwo nie do końca potrzebnych flashbacków to efekt poprawek Jeana-Marca Vallée i pracy 11 montażystów.

Co by było, gdyby pozwolono wizji Andrei Arnold znaleźć drogę na ekran? Czy więcej scen pogłębiających postacie i "efemerycznych rzeczy" zmieniłoby sprawy na lepsze, czy jednak na gorsze? Czy spodobałyby nam się "Wielkie kłamstewka" jeszcze bardziej skręcające w stylu filmu indie w oscarowej obsadzie? I czy zobaczylibyśmy, jak Reese Witherspoon rzuca lodami w Meryl Streep?

Wielkie kłamstewka finał co dalej

10. Czy będzie 3. sezon Wielkich kłamstewek?

Pytanie o 3. sezon "Wielkich kłamstewek" przewija się, zwłaszcza że i HBO, i producenci wyraźnie by chcieli, tylko na przeszkodzie stoją harmonogramy.

– Kocham tę grupę ludzi – zrobiłbym z nimi wszystko. Ale rzeczywistość jest taka, że to jedne z najbardziej zajętych aktorek w Hollywood. Mamy umowy z niektórymi z nich — Nicole [Kidman] robi z nami kolejny serial ["The Undoing"]. Nie sądzę jednak, żeby to było realistyczne. Oczywiście gdyby wszyscy do mnie przyszli i powiedzieli, że zgrali swoje harmonogramy, to pewnie! Ale nie wydaje mi się, żeby to było realne – powiedział Casey Bloys, dyrektor programowy HBO.

Trochę więcej nadziei daje wypowiedź Nicole Kidman dla News Corp Australia:

– Myślę, że chcielibyśmy zrobić sezon 3, bo są na pewno pomysły. Ale zrobilibyśmy go bez niektórych osób, które były zaangażowane – w tym dzieci.

Inna kwestia to: czy potrzebujemy 3. sezonu "Wielkich kłamstewek"? Proces sądowy nie byłby specjalnie zajmujący, bo istnieje duża szansa, że działania kobiet uznano by za obronę własną. Tabloidy ujawniające kolejne prawdy i półprawdy z życia piątki z Monterey? Dzięki, widzieliśmy to już wiele razy. Wyprowadzka? Kolejne kłopoty małżeńskie? Abigail na studiach? Chloe miksująca w kuchni? To wszystko w tej czy innej formie już widzieliśmy.

Możliwe więc, że serial zakończy się cliffhangerem z finału 2. sezonu, o którym możemy równie dobrze myśleć jako o klamrze spinającej całą historię.

Wielkie kłamstewka są dostępne w HBO GO

REKLAMA