5. sezon "Peaky Blinders" ma być bardzo na czasie. Pojawią się faszyści i podobieństwa do współczesności

"Peaky Blinders" (Fot. BBC)

0

Czekacie na 5. sezon "Peaky Blinders"? Brytyjska premiera za chwilę, a twórca zdradza kolejne informacje. Spodziewajcie się zaskoczeń, szokujących zdarzeń i odniesień do współczesności.

Telewizja BBC wciąż nie zdradziła daty premiery 5. sezonu "Peaky Blinders", ale sądząc po nasilonej akcji promocyjnej, a także pierwszych recenzjach, powinniśmy spodziewać się go najdalej w sierpniu. Twórca serialu, Steven Knight, twierdzi, że będą to najlepsze odcinki z dotychczasowych.

Peaky Blinders sezon 5 – lata 30. w serialu

Jak pisze Deadline, scenarzysta obiecał podczas premiery w Londynie szokujące zdarzenia i niespodzianki. Dodał także, że 5. sezon "Peaky Blinders" z każdym odcinkiem będzie coraz lepszy. Sophie Rundle, czyli serialowa Ada Shelby, powiedziała z kolei, że serial ma punkową energię i pokazuje tę część brytyjskiej historii, której Brytyjczycy się wstydzą, w przeciwieństwie do Amerykanów.

Peaky Blinders sezon 5

Jak już pisaliśmy, akcja nowych odcinków będzie się działa w latach 30., a wśród tematów poruszonych w serialu znajdzie się kryzys gospodarczy, jak również nasilanie się nastrojów faszystowskich w Europie i Wielkiej Brytanii.

Wszystko zacznie się od krachu na Wall Street w 1929 roku, będącego początkiem Wielkiego Kryzysu. Okazje i nieszczęścia są wszędzie. I coś w tym stylu pojawia się też w życiu Tommy'ego Shelby'ego (Cillian Murphy), który poznaje Oswalda Mosleya (Sam Claflin), charyzmatycznego polityka ze śmiałą wizją dla Wielkiej Brytanii. To, jak odpowie na jego propozycję, będzie miało wpływ nie tylko na przyszłość jego rodziny, ale także całego narodu.

Faszyzm i populizm w 5. sezonie Peaky Blinders

Knight podkreślił, że fabuła 5. sezonu "Peaky Blinders" jest bardzo aktualna, co jest "niefortunne dla świata i szczęśliwe dla nas".

– Rzeczy, które miały miejsce w czasie, kiedy dzieje się akcja tego sezonu, mają niewiarygodne znaczenie dla tego, co się dzieje teraz: wzrost nastrojów populistycznych, faszyzmu, rasizmu. Mam nadzieję, że ludzie wyciągną wnioski, widząc konsekwencje tego, co się wydarzyło poprzednio. Dziewięć lat później była wojna światowa. Ludzie mogą myśleć, że to szaleństwo albo że to zmyślamy. Ale język i wyrażenia są takie same. To dość przerażające – powiedział twórca serialu.

Peaky Blinders sezon 5

Oswald Mosley, w którego wcieli się Sam Claflin, nie jest postacią zmyśloną. To prawdziwy lider brytyjskich faszystów z lat 30. i 40., który powołał do życia bojówki regularnie ścierające się z komunistami i Żydami. Ten bardzo kontrowersyjny człowiek złoży Tommy'emu Shelby'mu propozycję nie do odrzucenia.

– On jest poza swoją strefą komfortu. Gra teraz w grę dużych chłopców – można powiedzieć, że gra w szachy – a Mosley to ktoś, kto dorastał, grając w szachy – powiedział Claflin o tym, co czeka Tommy'ego.

Aktor obrazowo dodał, że Shelby jest jak gruba ryba, która z małej sadzawki wypływa do oceanu. 5. sezon pokaże liczne dylematy wewnętrzne Tommy'ego – znów bardziej zagłębimy się w jego psychikę, czego mogło trochę brakować w poprzednich sezonach.

Peaky Blinders sezon 5 – kiedy premiera?

Oficjalnej daty premiery jeszcze nie ma, ale brytyjskie BBC powinno ją podać w najbliższym czasie. Na Wyspach 5. sezon "Peaky Blinders" wystartuje jeszcze latem. Nie wiadomo, która stacja i z jakim opóźnieniem pokaże nowe odcinki w Polsce.