Które zagraniczne seriale są najpopularniejsze w Polsce? Ilu Polaków ogląda seriale w serwisach VoD?

"Wikingowie" (Fot. History)

Raport agencji Wavemaker pokazuje, jak zmienia się serialowa widownia w Polsce. Które tytuły są najpopularniejsze, ile osób ogląda seriale w sieci i czy wolimy Netfliksa czy HBO?

VideoTrack, czyli cykliczne badanie dotyczące serialowych zwyczajów polskich internautów, udowadnia, że z roku na rok jest nas coraz więcej. W tym roku ankietę przeprowadzono w kwietniu na 1,5 tys. osób. Oto wyniki.

15 milionów Polaków ogląda seriale w internecie

Według raportu seriale w sieci ogląda 64% internautów powyżej 16. roku życia, co daje ponad 15 mln widzów. Większość tych widzów stanowią osoby młode (16-34 lata), które pokochały serwisy streamingowe i binge-watching. 45% wszystkich ankietowanych powiedziało, że ogląda przynajmniej dwa odcinki naraz. Wśród 16-24-latków aż dwie trzecie ogląda przynajmniej po trzy odcinki za jednym razem.

Najbardziej pożądana długość odcinka? Wbrew pozorom nie rządzą krótkie formy. Komedie nie mają szans, bo aż 40% badanych woli odcinki trwające od 31 do 45 minut, a 25% – od 46 minut do godziny.

Co ciekawe, polska widownia nie zmienia jednego swojego przyzwyczajenia: większość z nas nadal woli lektora od napisów. Według Wavemaker aż 7 z 10 polskich widzów ogląda seriale zagraniczne z lektorem. Tylko jedna czwarta stawia na napisy. Lektor wygrywa nawet wśród najmłodszej widowni, choć tutaj już przewaga jest bardzo niewielka. Z napisami po angielsku seriale ogląda garstka Polaków, co nas trochę dziwi, bo to łatwa i przyjemna metoda nauki angielskiego.

najpopularniejsze seriale w Polsce

Lubimy amerykańskie seriale HBO i Netfliksa

Skąd pochodzą najlepsze seriale według Polaków? Aż 65% badanych mówi, że są to produkcje amerykańskie. Seriale polskie wskazało 43% osób i znalazły się one na drugim miejscu, przed produkcjami brytyjskimi (29%), skandynawskimi (13%), hiszpańskimi (8%) i niemieckimi (7%). To spory wzrost, prawdopodobnie związany z wysypem polskich seriali premium, który miał miejsce w ostatnich latach.

A które stacje pokazują najlepsze seriale według Polaków? Rządzą HBO i Netflix, które wskazało po 47% badanych. Na 3. miejscu TVN, dalej Polsat, Universal i FOX.

najpopularniejsze seriale w Polsce

Najpopularniejsze seriale w Polsce

I tak oto dochodzimy do najważniejszego, czyli listy tytułów premium, które mają największą publikę w kraju nad Wisłą. Powstała ona w taki sposób, że Wavemaker zbadał popularność seriali z listy m.in. 20 produkcji wskazanych przez firmę badawczą Parrot Analytics jako najpopularniejsze w polskim internecie w 2018 roku.

Numer 1 zaskoczeniem nie jest – "Gra o tron" na przestrzeni ośmiu sezonów zbudowała w Polsce prawie 9-milionową publikę. Na drugim miejscu znalazły się "Kobiety mafii", czyli pozostałość po Showmaksie, a na kolejnych pozycjach uplasowali się "Wikingowie", "The Walking Dead" i "Lucyfer".

najpopularniejsze seriale w Polsce

REKLAMA