Zachwyceni soundtrackiem "Euforii"? Wybraliśmy 10 najlepszych muzycznych momentów z 1. sezonu

HBO podzieliło się playlistą wszystkich piosenek z 1. sezonu "Euforii", a my wybieramy 10 najlepszych z nich. Zobaczcie, jak prezentuje się nasza lista.

Najbardziej kontrowersyjny serial o nastolatkach ostatnich lat czy przejmujące spojrzenie na życie współczesnej młodzieży? Bez względu na to, czy "Euforia" jest dla was serialowym kitem czy hitem tego lata, jednej rzeczy produkcji HBO nie można odmówić: soundtrack jest po prostu perfekcyjny. Po spektakularnym zakończeniu 1. sezonu podsumowujemy najlepsze muzyczne momenty z dotychczasowych ośmiu odcinków.

Jamie xx, Young Thug i Popcaan – I Know There's Gonna Be (Good Times)

Witajcie w świecie Rue. W rytm hitu z 2015 roku główna bohaterka "Euforii" wciąga kokainę i cały świat zaczyna wirować. Dosłownie. Ściany domu, w którym odbywa się impreza zaczynają się ruszać i nim Rue się orientuje, już stoi na suficie. Klip zza kulis kręcenia tej sceny robi równie duże wrażenie co narkotyczne wizje na ekranie.

Agnes Obel – Run Cried The Crawling

To przy tej piosence byliśmy już fanami pary Rue - Jules. Po imprezie, która dla Jules skończyła się z raną ciętą na ręce, Rue wraca z nią do domu i pomaga opatrzyć skaleczenie. To także w trakcie tego montażu wieńczącego pilotowy odcinek dowiadujemy się, że mężczyzna, który wcześniej dokonał gwałtu na nieletniej Jules jest ojcem nastolatka, który zastraszył ją na imprezie. Recepta na wszelkie zło: Rules.

Air Supply – Even The Nights Are Better

Niech nie zwiedzie was wesoły ton utworu Air Supply. W "Euforii" piosenkę można usłyszeć, kiedy Nate myje się w mieszkaniu chłopaka, którego właśnie brutalnie pobił. Zmaltretowany Tyler leży bez ruchu na podłodze swojego własnego domu, a kamera łapie jedynie jego przerażony wzrok, kiedy patrzy z niedowierzaniem na swojego oprawcę. Jeśli wcześniej Nate nie był dla was najbardziej znienawidzoną postacią w "Euforii", ta scena mogła to zmienić.

DMX – X Gon' Give It To Ya

Przemiana Kat z dziewczyny niewidzialnej dla rówieśników w pewną siebie specjalistkę od sekskamerek nie byłaby pełna bez tej piosenki. Po tym, jak jeszcze nieśmiała Kat wybiera się do sklepu, aby zaopatrzyć się w nową garderobę, następnego dnia do szkoły wchodzi już jako kompletnie odmieniona osoba. Cała szkoła nie może odwrócić wzroku, a kiedy Ethan przyznaje Kat, że wygląda inaczej, ona odpowiada mu tylko prostym, ale jakże znaczącym: "Zmieniłam się".

Labrinth – Mount Everest

Bez muzyki Labrintha nie byłoby "Euforii" i mamy ogromną nadzieję, że jego liczne kompozycje do serialu zostaną jeszcze zaprezentowane w całości przez HBO. "Mount Everest", które można było usłyszeć choćby w montażu poświęconym historii Jules, doceniamy wraz z wszystkimi muzycznymi wstawkami artysty, które i tak już potężnym emocjonalnie scenom potrafiły dodać jeszcze większej siły.

Bronski Beat – Smalltown Boy

Hit Bronski Beat z lat 80. o ucieczce z małego, ograniczającego miasteczka może mieć już 35 lat, ale "Euforii" idealnie udało się wydobyć jego ponadczasowość. Halloweenowa impreza zamienia się w piekło dla kilku bohaterów i chyba nic lepiej nie odzwierciedla ich uczuć niż uparcie powtarzane przez Jimmy'ego Somerville'a "run away, turn away" w refrenie piosenki.

Kelsey Lu – I'm Not in Love

Kolejny mistrzowski montaż z klasykiem sprzed lat, choć w nieco zmienionej wersji. Cover hitu 10cc w wykonaniu Kelsey Lu uświetnia hipnotyczną scenę wizyty Jules w klubie. Granica między rzeczywistością a fantazjami i lękami a pragnieniami Jules zamazuje się w stroboskopowym świetle, a na parkiecie pojawia się ozdobiony brokatem Nate. Kiedy Kelsey Lu po raz ostatni zaśpiewa "I'm Not In Love" Jules uda się w końcu uwolnić od zauroczenia Nate'em/Tylerem.

Arcade Fire – My Body Is a Cage

Cassie wiruje na lodzie w swojej głowie, podczas gdy lekarze przeprowadzają aborcję, Fezco okrada bogatego lekarza, aby spłacić długi, a Rue i Jules postanawiają uciec razem z przedmieść. Jak dodać do tak podniosłej sceny jeszcze trochę patosu? Opatrzyć ją utworem zamykającym album "Neon Bible" Arcade Fire z 2007 roku. Efekt sceny nie do zapomnienia gwarantowany!

Donny Hathaway – A Song For You

Emocjonalny szczyt finałowego odcinka nadchodzi jednak dopiero później, kiedy Rue decyduje się zostawić Jules samą w pociągu i wrócić do domu. Podczas gdy Donny Hathaway śpiewa "A Song For You" montaż ujęć z życia rodzinnego Rue pokazuje jej zmagania z nałogiem w relacji z najbliższymi i cofa się do tragicznej śmierci ojca dziewczyny. A my przy okazji dowiadujemy się, skąd Rue wzięła swoją bluzę z kapturem, z którą nie rozstawała się przez większość sezonu...

Labrinth i Zendaya – All For Us

...a potem nadchodzi wybuch. Bez finałowej sekwencji, będącej tak naprawdę teledyskiem, ta lista po prostu nie byłaby kompletna. Choć "All For Us" w oryginalnej wersji pojawiało się kilka razy na przestrzeni całego sezonu, to właśnie specjalny remix nagrany z Zendayą robi największe wrażenie w przejmującej i enigmatycznej scenie narkotykowego haju zamykającej 1. sezon.

Numer taneczny, który wygląda niczym wyrwany wprost z wyjątkowo mrocznego i psychodelicznego musicalu, a w szczególności jego ostatnie ujęcie z pewnością przyczyni się do powstania niezliczonych fanowskich teorii, zanim "Euforia" wróci z kolejnymi odcinkami. Jeśli natomiast od teorii wolicie po prostu nacieszyć się jeszcze raz świetną muzyką, polecamy pełną playlistę utworów z 1. sezonu "Euforii", jaką HBO zamieściło na Spotify.

Euforia dostępna jest w serwisie HBO GO

REKLAMA