8 rzeczy, które warto wiedzieć dziś rano

"Gra o tron" (Fot. HBO)

"Gra o tron" (Fot. HBO)

Rekordowa oglądalność "Gry o tron" i opis 1. odcinka w języku Dothraków. Adam Levine już na pewno w "American Horror Story". Data finału "Awake". A poza tym "Kości", "Cougar Town", "Titanic".

1. Adam Levine w "American Horror Story". To już pewne: wokalista Maroon 5 dostał rolę w 2. sezonie "American Horror Story". Niestety, nie zdradził wiele na temat tej roli (twierdzi, że Murphy chce to utrzymać w tajemnicy), powiedział tylko, że prawdopodobnie zagra jakąś wersję samego siebie, więc powinno to być łatwe. 2. sezon "American Horror Story" jesienią. Główną rolę ma grać Jessica Lange.

2. Twórca "Cougar Town" ma dość. "Cougar Town" ma kiepską oglądalność w tym sezonie, ale częściowo to też wina ABC, które najpierw nie potrafiło mu znaleźć miejsca w ramówce, a teraz nie zawsze puszcza nowe odcinki. W ostatni wtorek serial znów wyleciał z ramówki, po to by stacja mogła wyemitować powtórkę poniedziałkowego "Tańca z gwiazdami". Twórca "Cougar Town", Bill Lawrence, stwierdził na Twitterze, że może powinien wrzucić odcinek do internetu i sprawdzić, co się stanie.

3. Rozpoczęła się produkcja 2. sezonu "Alphas". W Toronto ruszyła już produkcja 2. sezonu "Alphas", który na ekranach pojawi się w lipcu. W obsadzie jest nowa aktorka: Erin Way, która zagra Kat, nową śledczą, która potrafi przyswoić każdą umiejętność, ale tylko na krótki i niemożliwy do przewidzenia okres czasu.

4. Kiedy finał "Awake"? Wiadomo już, że NBC 17 maja wyemituje 2-godzinny finał 1. sezonu "Awake", który prawdopodobnie będzie też finałem całego serialu. Ostatnie trzy odcinki serialu mają być naprawdę mocne. Szkoda tylko, że już prawie nikt w USA nie ogląda "Awake".

5. Niezła oglądalność "Kości". "Kości" nieźle sobie poradziły po przerwie, w poniedziałkowej ramówce. Ostatni odcinek obejrzało 8,2 mln widzów (współczynnik 2,5), czyli o kilka procent więcej niż poprzedni, emitowany jeszcze w czwartek. Całkiem przyzwoicie oglądał się też "Dr House" (6,7 mln, współczynnik 2,2). W NBC niewielki wzrost zaliczył "Smash" (6,1 mln, współczynnik 2,2), ale o 22:00 nikt nie mógł wygrać z "Castle" (12,1 mln, współczynnik 2,2). W CW coraz gorzej ogląda się "Plotkara", która już z trudem przekracza 1 mln widzów.

6. Rekordowa oglądalność "Gry o tron". To było do przewidzenia: premiera 2. sezonu "Gry o tron" przyciągnęła przed telewizory rekordową dla tego serialu liczbę widzów - 3,9 mln (współczynnik 2,0). To wzrost o 53% w porównaniu do średniej liczby widzów 1. sezonu.

7. Miniserial "Titanic" 14 kwietnia w Polsce. 4-odcinkowy miniserial "Titanic" od twórcy "Downton Abbey", Juliana Fellowesa, już wkrótce w Polsce. 14 kwietnia o godz. 20:00 wszystkie odcinki po kolei pokaże Romance TV. Czy serial stanie się hitem na miarę filmu Jamesa Camerona? Zobaczcie trailer.

8. Opis 1. odcinka 2. sezonu "Gry o tron" w języku Dothraków. Sztuczne języki to coś, co fani fantasy bardzo lubią, nic więc dziwnego, że oficjalny opis fabuły premiery 2. sezonu przetłumaczono na język dothraki, który już ma 3800 słów. Poniżej przeczytacie ów opis najpierw w języku Dothraków, a potem to samo po angielsku.

Kash Robb Stark (Richard Madden) ma lajasaroon valsha mae vatteri athvilajerar haji Lannisteri, kash Tyrion (Peter Dinklage) jada haji King's Landing ma adranee Joffrey (Jack Gleeson) ma affashie athmanimvenar mae. She qile Dragonstone, Stannis Baratheon (Stephen Dillane) ajjora ostirge athemrasozaraan aqorasoe ador gaezosi driva mae, ma kemisoe ma chiorisoon ozzirvena, zhey Melisandre (Carice von Houten): maegi qemmemmo vojjoroon aqemmemmona. Yomme Havazzhifi Zhokwa, ma Daenerys (Emilia Clarke), ma zhavvorsa sash sen mae, ma khalasar veri vi Athasaroon Virzetha afonoe che kemikis ch'eveth. She Valshe, Bran (Isaac Hempstead-Wright) nemo annevae hatif Winterfell zirathe, kash yomme Grefoon, Jon Snow (Kit Harington) ma Vitihiraki Ajjalani'th vimithreri ma valshekoon qosarvena.

Czyli po angielsku to będzie:

As Robb Stark (Richard Madden) and his northern army continue the war against the Lannisters, Tyrion (Peter Dinklage) arrives in King's Landing to counsel Joffrey (Jack Gleeson) and convince him to put a lid on his self-indulgence. On the island of Dragonstone, Stannis Baratheon (Stephen Dillane) plots an invasion to claim his late brother's throne. He also allies himself with a strange priestess named Melisandre (Carice von Houten). Across the sea, Daenerys (Emilia Clarke), her three young dragons and khalasar trek through the Red Waste in search of allies or water. In the North, Bran (Isaac Hempstead-Wright) presides over Winterfell, while beyond the Wall, Jon Snow (Kit Harington) must find shelter.