Nasz top 10: Najlepsze seriale lipca 2019 roku

"Stranger Things" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Czas podsumować serialowy lipiec – miesiąc, w którym naprawdę było z czego wybierać. Na naszej liście najlepszych seriali jest m.in. "Stranger Things", "Orange Is the New Black" i "Jane the Virgin".

10. Gösta (nowość na liście)

Serial Gosta

"Gösta" (Fot. HBO)

Być może najoryginalniejszy serial tego lata – i to wcale nie jest opowieść o nietypowych superbohaterach czy bardzo niegrzecznych nastolatkach. Wręcz przeciwnie, bo "Gösta" na pierwszy rzut oka wygląda bardzo zwyczajnie. Ot, historia psychologa dziecięcego, jego trudnych relacji z pacjentami i jeszcze trudniejszych z bliskimi. Brzmi jak kolejny komediodramat, a mimo to zapewniamy, że niczego podobnego jeszcze nie widzieliście.

Główny bohater tej szwedzkiej produkcji HBO to sympatyczny i wąsaty Gösta, którego największą zaletę, a zarazem przekleństwo stanowi fakt, że jest zdecydowanie zbyt miły dla wszystkich dookoła. Czy to przypadkowo spotkanych nieznajomych, czy swoich nieletnich pacjentów, czy nadużywającego gościnności ojca. Wobec wszystkich ma niewyczerpane pokłady cierpliwości, każdemu służy ciepłym uśmiechem, dobrym słowem albo uczynkiem. Do czasu?

Zdecydowanie warto się o tym samemu przekonać, zwłaszcza jeśli szukacie czegoś świeżego, w specyficzny sposób uroczego, zabawnego, ale i chwilami całkiem gorzkiego. "Gösty" absolutnie nie da się bowiem zamknąć w prostych klasyfikacjach. To serial, który w podobnym stopniu bawi, co irytuje (tak samo, jak jego bohater), a także daje do myślenia równie mocno, jak każe się zastanawiać: "Co ja właściwie oglądam?".

Do tego ma niepodrabialny styl, który nie tylko wyraźnie odróżnia go od produkcji zza oceanu, ale też nadaje opowieści czasami zadziwiającego autentyzmu. Bo choć niekiedy może na taką wyglądać, "Gösta" absolutnie nie jest bajką, a im bliżej końca, tym jaśniejsze się to staje. Co nie zmienia faktu, że to mądra, ciepła i jedyna w swoim rodzaju historia, która na pewno nie wszystkim przypadnie do gustu. Ale przecież nie każdego można zadowolić, Gösta coś o tym wie. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA