Nasz top 10: Najlepsze seriale sierpnia 2019 roku

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Żegnamy serialowe wakacje, czyli czas, kiedy rządził "Mindhunter" do spółki z "GLOW", "Sukcesją" i czym jeszcze? Oto nasza dziesiątka najlepszych seriali sierpnia.

10. Przybysze (nowość na liście)

"Przybysze" (Fot. HBO)

"Przybysze" (Fot. HBO)

Może ich seriale nie są (jeszcze?) tak popularne jak produkcje sąsiadów, ale trzeba przyznać, że Norwegowie mocno się starają, by świat o nich usłyszał. Co więcej, robią to na własnych zasadach, nie podążając banalnym tropem skandynawskich kryminałów, lecz szukając swoich historii w bardziej oryginalnych miejscach. "Przybysze", pierwszy norweski serial HBO, są tego podejścia kolejnym dobrym przykładem.

Podobnie jak poprzednicy (m.in. "Valkyrien" czy "Okupowani"), tak i ten tytuł bynajmniej nie jest doskonały, ale już na pierwszy rzut oka wyróżnia się wśród telewizyjnej konkurencji. W końcu seriali, w których współczesny świat ni stąd, ni zowąd zaczynają zaludniać przybysze z przeszłości nie spotyka się na co dzień, prawda? A tutaj nie dość, że goście z epoki kamienia, ery wikingów i końca XIX wieku musieli zaadaptować się do nowej rzeczywistości, to jeszcze dostali na dokładkę zagadkę kryminalną do rozwiązania.

Na nudę w serialu narzekać więc nie można było, czy to ze względu na śledztwo w sprawie tajemniczego zabójstwa prowadzone przez współczesnego policjanta i wojowniczkę z XI wieku, czy przede wszystkim z powodu fantastycznej otoczki, jaką wykreowali twórcy. Zderzenie teraźniejszości z przeszłością w norweskim wydaniu już w sierpniowych odcinkach wypadło kapitalnie, rekompensując braki w fabule masą świetnych pomysłów, ale najlepsze miało dopiero nadejść. Może więc w następnym rankingu "Przybysze" zagoszczą jeszcze wyżej? [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA