Nasz top 10: Najlepsze seriale sierpnia 2019 roku

0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

9. Nasi chłopcy (nowość na liście)

Nasi chłopcy

"Nasi chłopcy" (Fot. HBO)

Kolejne miejsce i kolejny rzadko uczęszczany serialowy kierunek. Tym razem padło na Izrael i Jerozolimę, gdzie latem 2014 roku doszło do koszmarnych zbrodni, które w konsekwencji doprowadziły do eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego. "Nasi chłopcy" nie skupiają się jednak ani na nim, ani na skomplikowanej polityce, opowiadając raczej nietypową i piekielnie gorzką historię kryminalną.

Konkretnie tę dotyczącą brutalnego morderstwa Mohammeda Abu Khdeira, szesnastolatka z Palestyny, który padł ofiarą bezsensownej zemsty za wcześniejszą śmierć trzech żydowskich nastolatków. Serial śledzi tę historię z kilku perspektyw, podążając choćby tropem badającego sprawę agenta izraelskich służb oraz próbujących w spokoju przeżyć żałobę rodziców zabitego chłopaka. Wszystko to miesza się w kotle pełnym niezrozumienia, wzajemnych pretensji i ogromnych emocji, pokazując, jak nienawiść przechodzi od słów do czynów i w jak łatwy sposób rodzi się ekstremizm, nawet na z pozoru neutralnym gruncie.

Oczywiście "Nasi chłopcy" nie są serialem szczególnie łatwym w odbiorze, zarówno ze względu na temat, jak i formę (nikt tu niczego nie upraszcza ze względu na zachodnią publikę), ale zdecydowanie warto dać mu szansę. Także dlatego, że z odcinka na odcinek robi się coraz lepszy, lecz przede wszystkim z powodu stojących za nim przekonań. Nie politycznych czy ideologicznych – tych nie brakuje, choć twórcy nie opowiadają się po żadnej ze stron – a znacznie bardziej uniwersalnych. Bo wbrew pozorom nie jest to historia, która nie ma nic wspólnego z naszą własną rzeczywistością. [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10