Emmy 2019 – lista zwycięzców. "Gra o tron", "Fleabag" i "Czarnobyl" zgarniają najważniejsze nagrody

"Fleabag" (Fot. BBC)

0

Tegoroczne nagrody Emmy przyniosły kilka niespodzianek, w tym taką, że "Gra o tron" nie zgarnęła wszystkiego. Na liście zwycięzców jest m.in. "Pose", "Obsesja Eve", "Czarnobyl" i "Fleabag".

Jeśli typowaliście (tak jak ja), że Akademia Telewizyjna z rozpędu wręczy w tym roku "Grze o tron" wszystkie nagrody, to wiedzcie, że tak się nie stało. Superprodukcja HBO dostała Emmy w kategorii Najlepszy serial dramatyczny, znalazła się też statuetka dla Petera Dinklage'a. Na tym jednak koniec, przynajmniej jeśli chodzi o najważniejsze kategorie. Ogólnie serial zdobył 12 nagród Emmy w tym roku, wliczając w to kategorie techniczne. Kolejne miejsca zajmują "Wspaniała pani Maisel" (10 nagród) i "Czarnobyl" (również 10 nagród).

Wśród komedii na głównej gali triumfowała jednak nie pani Maisel, a zupełnie inna pani – Phoebe Waller-Bridge i jej "Fleabag". Brytyjska twórczyni oprócz nagrody aktorskiej odebrała Emmy za scenariusz, serial dostał również nagrodę za reżyserię.

Na liście zwycięzców znalazło się także miejsce dla Billy'ego Portera i "Pose", Julii Garner i "Ozark", Jodie Comer i "Obsesji Eve", Billa Hadera i "Barry'ego". Najlepszy film telewizyjny to nie "Deadwood", a "Black Mirror: Bandersnatch". "Sukcesja" wygrała kategorię Najlepszy scenariusz w serialu dramatycznym – za finał 1. sezonu. "Ostre przedmioty" przegrały wszystko. W kategoriach miniserialowych oprócz "Czarnobyla" doceniono m.in. Michalle Williams za "Fosse/Verdon", Bena Whishawa za "Skandal w angielskim stylu", Jharrela Jerome'a za "Jak nas widzą" i Patricię Arquette za "The Act".

Pełną listę zwycięzców, z programami, które nie są serialami, znajdziecie tutaj.

Gra o tron Emmy 2019 lista zwycięzców

Emmy 2019 – lista zwycięzców

Najlepszy serial dramatyczny

Better Call Saul
Bodyguard
Gra o tron – WYGRANA
Killing Eve
Ozark
Pose
Sukcesja
This Is Us

Najlepszy serial komediowy

Barry
Fleabag – WYGRANA
The Good Place
Wspaniała pani Maisel
Russian Doll
Schitt's Creek
Veep

Najlepszy aktor w serialu dramatycznym

Jason Bateman, Ozark
Sterling K. Brown, This Is Us
Kit Harington, Gra o tron
Bob Odenkirk, Better Call Saul
Billy Porter, Pose – WYGRANA
Milo Ventimiglia, This Is Us

Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym

Emilia Clarke, Gra o tron
Jodie Comer, Obsesja Eve – WYGRANA
Viola Davis, How to Get Away with Murder
Laura Linney, Ozark
Mandy Moore, This Is Us
Sandra Oh, Obsesja Eve
Robin Wright, House of Cards

Najlepszy drugoplanowy aktor w serialu dramatycznym

Alfie Allen, Gra o tron
Jonathan Banks, Better Call Saul
Nikolaj Coster-Waldau, Gra o tron
Peter Dinklage, Gra o tron – WYGRANA
Giancarlo Esposito, Better Call Saul
Michael Kelly, House Of Cards
Chris Sullivan, This Is Us

Najlepsza drugoplanowa aktorka w serialu dramatycznym

Gwendoline Christie, Gra o tron
Julia Garner, Ozark – WYGRANA
Lena Headey, Gra o tron
Fiona Shaw, Obsesja Eve
Sophie Turner, Gra o tron
Maisie Williams, Gra o tron

Reżyseria w serialu dramatycznym

Gra o tron, The Iron Throne (David Benioff, D.B. Weiss)
Gra o tron, The Last of the Starks (David Nutter)
Gra o tron, The Long Night (Miguel Sapochnik)
Opowieść podręcznej, Holly (Daina Reid)
Obsesja Eve, Desperate Times (Lisa Bruhlmann)
Ozark, Reparations (Jason Bateman) – WYGRANA

Scenariusz w serialu dramatycznym

Better Call Saul, Winner (Peter Gould, Thomas Schnauz)
Bodyguard, Episode 1 (Jed Mercurio)
Gra o tron, The Iron Throne (David Benioff, D.B. Weiss)
Obsesja Eve, Nice And Neat (Emerald Fennell)
Sukcesja, Nobody Is Ever Missing (Jesse Armstrong) – WYGRANA
Opowieść podręcznej, Holly (Bruce Miller, Kira Snyder)

Najlepszy aktor w serialu komediowym

Anthony Anderson, Black-ish
Don Cheadle, Czarny poniedziałek
Ted Danson, The Good Place
Michael Douglas, The Kominsky Method
Bill Hader, Barry – WYGRANA
Eugene Levy, Schitt’s Creek

Najlepsza aktorka w serialu komediowym

Christina Applegate, Dead to Me
Rachel Brosnahan, Wspaniała pani Maisel
Julia Louis-Dreyfus, Veep
Natasha Lyonne, Russian Doll
Catherine O’Hara, Schitt’s Creek
Phoebe Waller-Bridge, Fleabag – WYGRANA

Najlepszy drugoplanowy aktor w serialu komediowym

Alan Arkin, The Kominsky Method
Anthony Carrigan, Barry
Tony Hale, Veep
Stephen Root, Barry
Tony Shalhoub, Wspaniała pani Maisel – WYGRANA
Henry Winkler, Barry

Najlepsza drugoplanowa aktorka w serialu komediowym

Alex Borstein, Wspaniała pani Maisel – WYGRANA
Anna Chlumsky, Veep
Sian Clifford, Fleabag
Olivia Colman, Fleabag
Betty Gilpin, GLOW
Sarah Goldberg, Barry
Marin Hinkle, Wspaniała pani Maisel
Kate McKinnon, Saturday Night Live

Reżyseria w serialu komediowym

Barry, The Audition (Alec Berg)
Barry, ronny/lily (Alec Berg)
Fleabag, Episode 1 (Harry Bradbeer) – WYGRANA
The Big Bang Theory, Stockholm Syndrome (Mark Cendrowski)
Wspaniała pani Maisel, We’re Going to the Catskills! (Dan Palladino)
Wspaniała pani Maisel, All Alone (Amy Sherman-Palladino)

Scenariusz w serialu komediowym

Barry, ronny/lily (Alec Berg, Bill Hader)
Fleabag, Episode 1 (Phoebe Waller-Bridge) – WYGRANA
PEN15, Anna Ishii-Peters (Maya Erskine, Anna Konkle)
Russian Doll, Nothing In This World Is Easy (Leslye Headland, Natasha Lyonne, Amy Poehler)
Russian Doll, A Warm Body (Allison Silverman)
The Good Place, Janet(s) (Josh Siegal, Dylan Morgan)
Veep, Veep (David Mandel)

Najlepszy serial limitowany

Czarnobyl – WYGRANA
Ucieczka z Dannemory
Fosse/Verdon
Ostre przedmioty
Jak nas widzą

Najlepszy film TV

Black Mirror: Bandersnatch – WYGRANA
Brexit
Deadwood
King Lear
My Dinner with Hervé

Najlepszy aktor w serialu limitowanym lub filmie TV

Mahershala Ali, Detektyw
Benicio del Toro, Ucieczka z Dannemory
Hugh Grant, Skandal w angielskim stylu
Jarred Harris, Czarnobyl
Jharrel Jerome, Jak nas widzą – WYGRANA
Sam Rockwell, Fosse/Verdon

Najlepsza aktorka w serialu limitowanym lub filmie TV

Amy Adams, Ostre przedmioty
Patricia Arquette, Ucieczka z Dannemory
Aunjanue Ellis, Jak nas widzą
Joey King, The Act
Niecy Nash, Jak nas widzą
Michelle Williams, Fosse/Verdon – WYGRANA

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu limitowanym lub filmie TV

Asante Blackk, Jak nas widzą
Paul Dano, Ucieczka z Dannemory
John Leguizamo, Jak nas widzą
Stellan Skarsgard, Czarnobyl
Ben Whishaw, Skandal w angielskim stylu – WYGRANA
Michael K. Williams, Jak nas widzą

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu limitowanym lub filmie TV

Patricia Arquette, The Act – WYGRANA
Marsha Stephanie Blake, Jak nas widzą
Patricia Clarkson, Ostre przedmioty
Vera Farmiga, Jak nas widzą
Margaret Qualley, Fosse/Verdon
Emily Watson, Czarnobyl

Reżyseria w serialu limitowanym lub filmie TV

Skandal w angielskim stylu (Stephen Frears)
Czarnobyl (Johan Renck) – WYGRANA
Ucieczka z Dannemory (Ben Stiller)
Fosse/Verdon, Glory (Jessica Yu)
Fosse/Version, Who’s Got the Pain (Thomas Kail)
Jak nas widzą (Ava DuVernay)

Scenariusz w serialu limitowanym lub filmie TV

Czarnobyl (Craig Mazin) – WYGRANA
Skandal w angielskim stylu (Russell T. Davies)
Ucieczka z Dannemory, Episode 6 (Brett Johnson, Michael Tolkin)
Fosse/Verdon, Providence (Steven Levenson, Joel Fields)
Jak nas widzą, Part Four (Ava DuVernay, Michael Starrbury)