10 odcinków "Breaking Bad" o Jessem Pinkmanie, które warto przypomnieć przed "El Camino"

"Breaking Bad" (Fot. AMC)

Premiera "El Camino: Filmu Breaking Bad" za niecały tydzień, a oto odcinki serialu, które warto odświeżyć przed seansem. Czyli takie, które skupiają się na Jessem Pinkmanie i jego ewolucji.

11 października na Netfliksie pojawi się "El Camino: Film Breaking Bad", co oznacza, że na ponowne obejrzenie całego serialu przed jego premierą raczej już nie macie szans. "Breaking Bad" to wyśmienite 62 odcinki, które stanowią spójną całość, ale jeśli oglądaliście serial na bieżąco, możecie teraz większość przeskoczyć i skupić się na jednym konkretnym wątku.

"El Camino" będzie kontynuacją historii Jessego Pinkmana (Aaron Paul), którego ostatnio widzieliśmy w finale "Breaking Bad", jak odjeżdżał tytułowym Chevroletem, należącym do Todda (Jesse Plemons) ku wolności. I choć wtedy wyglądało to jak szczęśliwe zakończenia dla bohatera, który przeszedł przez kilka kręgów piekła u boku pana White'a (Bryan Cranston), teraz staje się jasne, że jego droga do prawdziwej wolności okaże się znacznie bardziej skomplikowana.

Zwiastuny "El Camino" pokazują Jessego jako pokrytego bliznami mężczyznę w średnim wieku, choć w serialu minęły zaledwie dwa lata. To nie tylko efekt tego, że Aaron Paul skończył w tym roku 40 lat, to celowy zabieg twórców, pokazujący, jak wydarzenia z "Breaking Bad" wpłynęły na Jessego, który stał się kompasem moralnym całej opowieści i nie za dobrze na tym wyszedł.

Pierwotny plan był taki, że Jesse miał zginąć w pierwszym sezonie. Przeszkodził strajk scenarzystów, który przyczynił się do skrócenia debiutanckiej serii "Breaking Bad" i przemyślenia pewnych spraw. Vince Gilligan, twórca serialu, zachwycony rolą Aarona Paula, odszedł od swojego pierwotnego założenia i zamiast zabić Jessego, czyniąc z niego coś na kształt wyrzutu sumienia Waltera White'a, stworzył pełnowymiarową, skomplikowaną postać, która przetrwała do końca.

Oto odcinki, które warto obejrzeć ponownie, jeśli chcecie przypomnieć sobie ewolucję Jessego w telegraficznym skrócie. Uwaga na spoilery z całego serialu.

Pilot – sezon 1, odcinek 1

"Pilot" zawiera wiele ważnych momentów dla "Breaking Bad", choćby ekranowy debiut kampera i słynnych białych gatek Walta. Ale przed "El Camino" ważne jest to, jak Walter i Jesse spotkali się w serialu po raz pierwszy.

Walter, u którego zdiagnozowano raka płuc, jedzie z Hankiem (Dean Norris) zobaczyć akcję DEA. W jej trakcie nie tylko nabiera pewności, że tworzenie własnej metamfetaminy będzie świetnym biznesem, który zapewni jego rodzinie pieniądze po jego śmierci, ale też widzi swojego byłego ucznia uciekającego oknem z zaimprowizowanego laboratorium. Ten uczeń to właśnie Jesse, który już w pilocie niechętnie, ale jednak zostaje wspólnikiem pana od chemii.

Cancer Man – sezon 1, odcinek 4

Choć tytuł sugeruje, że to odcinek skupiony na Walterze (i to prawda, bo Walter mówi rodzinie o raku i staje się dla najbliższego otoczenia tytułowym "gościem z rakiem"), to właśnie tutaj poznajemy dokładniej Jessego. On i Walt mają już za sobą akcję pozbywania się ciał dwóch zagrażających im dilerów, ale do tego momentu Jesse jest jeszcze dla nas dość anonimowy. Nie wiemy o nim wystarczająco, żeby przejmować się jego losami i tym, co zrobi z nim współpraca z Waltem.

Zmienia się to, kiedy chłopak pod wpływem napędzanej narkotykami paranoi (klip powyżej), że DEA zaraz go dopadnie, wraca do domu rodziców – takiego zwykłego, miłego domku na przedmieściu – i orientujemy się, jak wygląda jego sytuacja. Jaki on stanowi zawód zwłaszcza dla matki, jak bardzo rodzice nie chcą, żeby miał zły wpływ na młodszego brata i jak trudno jest mu poprosić ich o pomoc. Ma też w tym odcinku miejsce rozmowa Jessego z bratem, w czasie której okazuje się, że obaj myślą o sobie jako o "tym mniej ulubionym" synu swoich rodziców.

Peekaboo – sezon 2, odcinek 6

Bardzo mocny i bardzo ważny odcinek Jessego, który zawsze lubił dzieci i robił, co mógł, żeby je chronić, jeśli działa im się krzywda. W "Peekaboo" Walter każe swojemu partnerowi rozwiązać problem dwójki narkomanów, którzy ukradli im prochy. Jesse nie jest w stanie tak po prostu przeprowadzić egzekucji i kończy praktycznie uwięziony w domu koszmarnej pary i ich brudnego, zapuszczonego syna, który nie ma ani jedzenia, ani bajek do oglądania.

Odcinek zawiera tysiąc kuriozalnych momentów z udziałem Jessego, pary ćpunów i jednego bankomatu, a także komunikuje bardzo wyraźnie i dobitnie, kim jest Jesse. Nie kryminalistą z marginesu, nie dilerem-ciamajdą, a wrażliwym młodym człowiekiem, wplątanym w sytuację, która go przerasta.

4 Days Out – sezon 2, odcinek 9

Fantastycznie nakręcony odcinek butelkowy "Breaking Bad", w którym Walt i Jesse zostają uwięzieni na pustyni, po tym jak kamper nie chce zapalić. Najpierw Walt wścieka się na swojego partnera, że zostawił kluczyki w stacyjce i rozładował akumulator, a potem zaczynają się próby rozwiązania problemu. Jeśli wcześniej nie było to jasne, to po tym odcinku już wiemy, jak chora i pokręcona jest relacja głównego duetu z serialu. W "4 Days Out" Walter na zmianę traktuje swojego partnera jak ucznia, przybranego syna i worek treningowy.

Mimo groźby śmierci z głodu i wyczerpania, a także wrzasków wściekłego Walta, dla Jessego nie jest to wcale ciężki odcinek. Panowie zaczynają kombinować, jak się uratować: wysłać racę, zbudować nowy akumulator, stworzyć... robota? Moment z robotem, cudownie zagrany przez Aarona Paula, to jedna z najzabawniejszych scen w całym serialu. A dla Jessego to wcale nie ostatni raz, kiedy wpada na dobry pomysł i ratuje tyłek Walterowi (vide: premiera 5. sezonu i "Magnets, bitch!").

Phoenix – sezon 2, odcinek 12

Nawet jeśli po zakończeniu "Breaking Bad" nie mieliście czasu wrócić do serialu, na pewno dobrze pamiętacie Jane (Krysten Ritter z czasów przed "Jessicą Jones") i katastrofę samolotu z 2. sezonu. Jesse zakochał się w dziewczynie, która oznaczała kłopoty, a Walter w odcinku "Phoenix" go przed tymi kłopotami uratował, patrząc, jak Jane dusi się własnymi wymiocinami, i nie reagując.

To ciężki odcinek przede wszystkim ze względu na ewolucję pana White'a. Możemy debatować, czy on przyczynił się do śmierci Jane, czy "tylko" pozwolił jej umrzeć, niemniej jednak oglądanie, jak patrzy na śmierć zupełnie niewinnej osoby i nie robi absolutnie nic, było koszmarem. A Jesse, który następnego ranka budzi się przerażony obok swojej martwej dziewczyny, nie ma pojęcia, że jego mentor, partner i przybrany tata w ogóle tu był.

Ten sekret bardzo długo będzie nad nimi wisieć. Walter powie prawdę dopiero pod koniec serialu w wyjątkowo źle wybranym momencie, ale oczywiście twórcy wcześniej wykorzystywali to do droczenia się z widzami. Przez całe genialne "Fly" z 3. sezonu – które też warto zobaczyć ponownie, nawet jeśli nie zmieściło się do tego zestawienia – wydaje się, że już za chwilę wyjdzie to na jaw, ale nic z tych rzeczy.

One Minute – sezon 3, odcinek 7

"One Minute" to przede wszystkim wielki odcinek Hanka, który dostaje tytułową minutę na przygotowanie się do ostatecznej rozprawy z Kuzynami. I oczywiście sobie radzi jak mistrz! Ale swój moment ma także Jesse – mowa o momencie polecanym przez Aarona Paula do ponownego obejrzenia – kiedy ląduje w szpitalu pobity przez Hanka i mówi parę mocnych słów Walterowi.

"Odkąd cię spotkałem, wszystko, o co kiedykolwiek dbałem, znika, zostaje zrujnowane, zamienia się w g..., umiera. Odkąd spiknąłem się z wielkim Heisenbergiem. Nigdy nie byłem bardziej samotny. Nie mam nic!" – krzyczy Jesse. I jest to nie tylko jeden z najlepszych monologów w serialu, ale także jedna z najmocniejszych scen Aarona Paula.

Full Measure – sezon 3, odcinek 13

W "Half Measures" i "Full Measure", czyli dwóch ostatnich odcinkach 3. sezonu "Breaking Bad", staje się jasne, że sielankowa współpraca z Gusem Fringiem (Giancarlo Esposito) się skończyła i nasz duet za chwilę zostanie zastąpiony przez Gale'a (David Costabile), chemika nie aż tak genialnego jak Walter, ale bardziej przewidywalnego i zaufanego. Co więc robi Walter? Postanawia pozbyć się Gale'a, problem w tym, że kończy schwytany przez ludzi Gusa.

Mimo że w "Breaking Bad" padło już mnóstwo trupów, Jesse do tej pory nikogo osobiście nie zabił. Tym bardziej nie zabił niewinnego człowieka, co za chwilę zrobi, przekonany, że tylko tak może uratować życie swojego wspólnika (który wcześniej uratował jemu życie). Okoliczności sprawiają, że to właśnie on jest jedynym, który może to zrobić, i przyparty do muru, roztrzęsiony, ze łzami w oczach robi to. Strzela do sympatycznego nerda, a potem zapada ciemność. I jakoś tak się dzieje, że to Jessego, a nie biednego Gale'a, najbardziej w tym wszystkim szkoda.

End Times – sezon 4, odcinek 12

W pierwszej połowie 4. sezonu "Breaking Bad" Jesse próbuje poradzić sobie ze skutkami zabicia Gale'a, zagłuszając wyrzuty sumienia za pomocą prochów, imprez etc. W drugiej zaczyna wychodzić z dołka, tylko po to, by wylądować po drugiej stronie pojedynku Walter – Gus. Kurczakowy król i jego prawa ręka Mike (Jonathan Banks) dają coraz więcej odpowiedzialności Jessemu, próbując go przeciągnąć na swoją stronę i w końcu zastąpić Waltera właśnie nim.

Ale Walter w tym momencie już nie jest ciapowatym nauczycielem chemii, tylko bezlitosnym Heisenbergiem, który nie cofnie się przed niczym, nawet otruciem dzieciaka i wmówieniem Jessemu, że zrobił to Gus i w związku z tym należy się go pozbyć raz na zawsze. Jesse znów decyduje się uwierzyć panu White'owi, choć naprawdę nie powinien. W "End Times" chłopak raz jeszcze staje po stronie swojego mentora, przyczyniając się do wydarzeń z finałowego w 4. sezonie odcinka "Face Off", w tym widowiskowej śmierci Gusa.

Buyout – sezon 5, odcinek 6

Następny odcinek po napadzie na pociąg i zastrzeleniu przez Todda dzieciaka, który zgrzeszył tylko tym, że znalazł się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie. Jesse po tym incydencie obiecuje, że to już koniec z narkobiznesem i pomaganiem panu White'owi, ale sprawy znów okazują się bardziej skomplikowane.

"Buyout", choć przychodzi w momencie kiedy "Breaking Bad" przekroczyło już wszelkie granice zła i nic widzów nie dziwi, zawiera jedną z najbardziej wprawiających w dyskomfort scen w domu państwa White'ów. Jesse, który przyszedł tutaj tylko po to, żeby raz na zawsze skończyć z zarazą o nazwisku White, je kolację z Waltem i Skyler i przez większość czasu próbuje jakoś zabić panującą przy stole ciszę, paplając nerwowo o mrożonym jedzeniu. Widząc na żywo, co się stało z rodziną jego mentora, raz jeszcze zostaje wciągnięty w zaklęty krąg pana White'a, choć był pewien, że tym razem już będzie w stanie powiedzieć "nie".

Felina – sezon 5, odcinek 16

Czy przeskakiwanie od "Buyout" od razu do finału to dobry pomysł, zdecydujcie już sami. Jeśli możecie, obejrzyjcie całą drugą część finałowej serii, ewentualnie wszystkie odcinki od "Confessions" (sezon 5, odcinek 11), w którym Jesse dowiaduje się prawdy o otruciu Brocka, aż do finału. W ten sposób przypomnicie sobie, jak Walt wydał wyrok śmierci na Jessego, jak Jesse połączył siły z Hankiem (w "Rabid Dog" pada słynne: "Pan White – on jest diabłem") i jak to się stało, że Jesse został niewolnikiem Todda i jego wujka nazisty (wydarzenia z odcinka "Ozymandias").

W finale na miejscu akcji pojawia się pan Lambert z New Hampshire ze swoim arsenałem i rozwala nazistów niczym zabójczy MacGyver, ratując Jessego (a przy okazji dochodzi między nimi do ostatniej konwersacji, która nie kończy się pociągnięciem za spust). Jesse wsiada w starego Chevroleta El Camino i wyrywa się na wolność, podczas gdy słychać już policyjne syreny. Ciąg dalszy nastąpi w piątek.

Które odcinki Breaking Bad jeszcze obejrzeć?

Jeśli macie do dyspozycji więcej niż 10 godzin, oprócz odcinków pokazujących ewolucję Jessego u boku Waltera White'a zobaczcie także finałową szóstkę w całości. A jeśli macie dla odmiany bardzo mało czasu, obejrzyjcie tylko ostatnią trójkę: "Ozymandias", "Granite State" i "Felina". "El Camino" zaczyna się zaraz po wydarzeniach z finału "Breaking Bad", więc dzięki temu będziecie bardzo dokładnie kojarzyć, co się działo z Jessem Pinkmanem pod koniec serialu.

Inne odcinki, w których ważny jest wątek Jessego, to m.in. "Fly" (sezon 3, odcinek 10), gdzie widać, jak chłopak wciąż przeżywa śmierć Jane, a Walt o mało się nie wygaduje na temat swojego udziału w tejże śmierci; "Shotgun" i "Cornered" (sezon 4, odcinki 5 i 6), gdzie Jesse zaczyna zbliżać się do Mike'a i traktować go jak swojego nowego mentora; "Problem Dog" (sezon 4, odcinek 7), gdzie Jesse używając tytułowej metafory mówi w swojej grupie AA o zabójstwie Gale'a; a także "Live Free or Die" (sezon 5, odcinek 1), po to żeby usłyszeć "Yeah, bitch, magnets!".

El Camino: Film Breaking Bad – premiera 11 października na Netfliksie

REKLAMA