15 odniesień do "Breaking Bad", które są w "El Camino". Wyłapaliście je wszystkie?

"El Camino: Film Breaking Bad" (Fot. Netflix)

"Breaking Bad" zawsze doceniało uważnych widzów i dokładnie tak samo jest skonstruowane "El Camino". Filmowa kontynuacja jest pełna easter eggów i odniesień do serialu-matki.

W piątek premierę miał film "El Camino", czyli bezpośrednia kontynuacja losów Jessego Pinkmana (Aaron Paul) po finale "Breaking Bad", w którym zginął Walter White (Bryan Cranston). Naszą recenzję znajdziecie tutaj, a teraz czas na wyliczankę odniesień i easter eggów. Prawdopodobnie nie jest ona kompletna – jeśli coś jeszcze wam się skojarzyło, piszcie w komentarzach.

Powrót Mike'a, czyli skąd wzięła się Alaska

"El Camino" zaczyna się sceną rozmowy Jessego i Mike'a Ehrmantrauta (Jonathan Banks). Na pierwszy rzut oka kojarzy się ona ze śmiercią Mike'a, którego Walter dopadł w bardzo podobnych okolicznościach przyrody, nad rzeką. Okazuje się jednak, że to retrospekcja, w której Mike i Jesse rozmawiają, co mogą robić po zakończeniu kariery w narkobiznesie. Mike nie za bardzo może wyjechać, bo w Albuquerque mieszka jego wnuczka. Doradza jednak Jessemu, żeby zaczął nowe życie na Alasce, bo to "ostatnia granica" i tam może być, kim tylko zechce.

Jesse kilka razy wspominał o Alasce w "Breaking Bad", ale do tej pory nie wiedzieliśmy, że ma to związek z radą Mike'a. I dokładnie tam wyjeżdża na zakończenie całej historii i zaczyna nowe życie pod zmienionym nazwiskiem.

El Camino Breaking Bad Jesse Mike

Skinny Pete, Badger i pliki banknotów

Skinny Pete (Charles Baker) i Badger (Matt L. Jones) zachowują się w "El Camino" jak dobrzy kumple, czyli nie tylko zapewniają Jessemu dach nad głową, ale też odpowiednio go wyposażają, żeby mógł ruszyć w dalszą drogę. I nie chodzi tylko o czapkę Pete'a, którą Jesse nosi przez dużą część filmu, a także auto Badgera, które zgodnie z wymyślonym na szybko planem ma porzucić pod granicą.

Przede wszystkim Jesse dostaje dwa pliki banknotów, które pochodzą od Waltera. Pete i Badger zarobili je dwa dni wcześniej, pomagając Waltowi nastraszyć Gretchen (Jessica Hecht) i Elliotta (Adam Godley) Schwartzów w finale "Breaking Bad", po to żeby ich zmusić do przekazania prawie 10 mln dolarów rodzinie White'ów.

El Camino Breaking Bad Skinny Pete

Stary Joe przypomina "Yeah, bitch! Magnets!"

Jesse kontaktuje się z Joem (Larry Hankin), pomocnym właścicielem złomowiska, bo chce zniszczyć auto – tytułowe El Camino Todda, którym uciekł z miejsca strzelaniny. Joe przyjeżdża, ogląda auto i wspomina wspólną przygodę z "Live Free or Die", premiery 5. sezonu, kiedy to wyposażył Walta i Jessego w elektromagnes, użyty następnie do zniszczenia laptopa Gusa Fringa, zamkniętego na policyjnym komisariacie jako dowód w sprawie. Mówi też, że nie weźmie od Jessego żadnych pieniędzy za tę przysługę, bo już sporo dzięki niemu zarobił (to u Joego został zniszczony kultowy kamper).

El Camino ostatecznie zostaje na podjeździe domu Pete'a, bo okazuje się, że jest wyposażone w urządzenie śledzące i już namierzone przez policję. Joe szybko ucieka i ostatecznie odmawia pomocy Jessemu, żeby oszczędzić sobie kłopotów.

El Camino Breaking Bad Stary Joe Magnets

Skrzyżowanie ulic Holly i Arroz w Albuquerque

W "El Camino" dwa razy odbywamy podróż do mieszkania Todda (Jesse Plemons) – w retrospekcji, kiedy Todd zafundował Jessemu weekend z pozbywaniem się zwłok "przemiłej pani i wyśmienitej gosposi" i w teraźniejszości, kiedy Jesse jedzie wraca do tego koszmarnego miejsca w nadziei, że znajdzie pieniądze swojego oprawcy.

Po drodze mijamy skrzyżowanie Holly Ave. i Arroz Rd. I choć to tylko nazwy ulic, od razu przypomina się Holly White, córka Waltera. Poza tym to skrzyżowanie jest małym ukłonem Vince'a Gilligana w kierunku swojej dziewczyny, Holly Rice ("arroz" i "rice" oznaczają to samo – ryż).

El Camino Breaking Bad Holly

Tarantula w mieszkaniu Todda w El Camino

Zarówno w teraźniejszości, jak i w retrospekcji widzimy tarantulę w sypialni Todda. Tę samą tarantulę, którą złapał mały Drew Sharp, tuż przed śmiercią z ręki Todda w odcinku "Dead Freight". To właśnie po napadzie na pociąg i po tym jak Todd bez wahania zastrzelił dzieciaka Jesse postanowił na dobre skończyć z narkobiznesem.

El Camino Breaking Bad tarantula Todd

Ulubiony syn państwa Pinkmanów

Rodzice Jessego, Adam (Michael Bofshever) i Diane (Tess Harper), pojawiają się w "El Camino" i zachęcają syna z ekranu telewizora, żeby oddał się w ręce policji. Jesse widzi ich, przeszukując mieszkanie Todda, i wpada na plan, żeby ukraść broń z ich sejfu. Przez telefon pyta, czy w domu jest jego młodszy brat, Jake (Ben Petry). Okazuje się, że pojechał do Londynu ze swoją grupą muzyczną. Co jest dobrą wymówką, bo widzieliśmy go tylko raz, w "The Cancer Man", czyli 4. odcinku 1. sezonu. Aktor jest teraz starszy o 11 lat, podczas gdy w serialu minęły dwa lata.

Dobierając się do sejfu, Jesse próbuje odgadnąć kod. I bardzo szybko okazuje się, że to urodziny Jake'a – czyli młodszego syna, który w "The Cancer Man" był przekonany, że rodzice lubią go mniej niż starszego. Bo to o Jessem ciągle mówili.

El Camino Breaking Bad Jesse rodzice

Lydia, oh! Lydia, czyli kolejny koszmarek u Todda

Słuchając wiadomości radiowych w "El Camino", dowiadujemy się, że do szpitala w Houston w ciężkim stanie trafiła kobieta, która ma związki z imperium Heisenberga, i prawdopodobnie nie przeżyje. Chodzi oczywiście o Lydię Rodarte-Quayle (Laura Fraser), znerwicowaną pracownicę Madrigalu, która naprawdę nie powinna była wchodzić do biznesu z Gusem i Waltem, a potem nazistami. W finale "Breaking Bad" Walter otruł ją za pomocą rycyny.

Duch Lydii powraca także, kiedy odwiedzamy Todda i widzimy, jak daleko sięgała jego obsesja na jej punkcie. Słynny dzwonek co prawda już się nie pojawia, ale jest śnieżna kula z postaciami niebezpiecznie przypominającymi Todda i Lydię. Lydia ma niebieską bluzkę, podobną do tej, którą Todd niezręcznie komplementował.

El Camino Breaking Bad Lydia Todd

Kenny, czyli człowiek wujka Jacka powraca

Ekipa wujka Jacka w "El Camino" reprezentowana jest przede wszystkim przez Todda, głównego oprawcy Jessego. Ale w filmie pojawia się również Kenny (Kevin Rankin), drugi po Jacku. To właśnie ze sceny z nim dowiadujemy się, skąd Jesse zna jednego z fałszywych policjantów, którzy zawitali do mieszkania Todda w tym samym celu co on. To spawacz, który przyłożył rękę do dręczenia Jessego i dzięki któremu naziści mogli dosłownie trzymać chłopaka na smyczy.

El Camino Breaking Bad Kenny

Ed Galbraith i jego nietypowy sklep z odkurzaczami

Ed Galbraith, czyli specjalista od zapewniania ludziom nowego życia za słone pieniądze, grany przez zmarłego w piątek Roberta Forstera, pomógł "zniknąć" w finałowej serii Walterowi, a także Saulowi Goodmanowi (Bob Odenkirk). Jesse miał szansę skorzystać z jego usług w odcinku "Confessions" z 5. sezonu, ale tego nie zrobił, bo kiedy podjechał po niego czerwony van, akurat wpadł na to, że to Walt otruł Brocka (Ian Posada), i postanowił dokonać zemsty.

Teraz do niego wraca z niecałymi 250 tys. dolarów w torbie, licząc na to, że nawet jeśli nie pamięta dokładnie hasła, Ed wciąż mu pomoże. Ed, który podobno nie daje nikomu drugiej szansy, okazuje się bardzo zasadniczy i tym razem. Ale koniec końców Jesse drugą szansę dostaje i za całe 250 tys. (125 tys. za poprzedni raz i 125 tys. za ten raz) zostaje zawieziony na Alaskę.

El Camino Breaking Bad Ed Robert Forster

"El Camino" pokazuje także sklep Eda, Best Quality Vacuum Repair, który nie zmienił się ani trochę. Jest przed nim zaparkowany czerwony van, dzięki czemu Jesse ma "96% pewności", że trafił do właściwego człowieka. Przy okazji, 96% to znacząca liczba w świecie "Breaking Bad" – zarówno Jesse, jak i Gale (David Costabelle) byli w stanie zrobić metamfetaminę o czystości 96%.

Jesse bawi się żukiem – jak w Peekaboo

Jesse lubił dzieci i zwierzątka, choć muchę niestety zdarzyło mu się kiedyś skrzywdzić. W "Peekaboo", odcinku z 2. sezonu, w którym spędza dzień w domu koszmarnej pary ćpunów, była scena, jak chłopak bawił się żukiem. Owada bez zastanowienia zabił Skinny Pete, natomiast Jessemu nie wpadło to do głowy. W "El Camino" mamy podobną scenę. Żaden żuk w niej nie ucierpiał, za to widzowie znów dostali przypomnienie, że Jesse nie jest z natury mordercą.

El Camino Breaking Bad Jesse żuk

Co się stało z biurem Saula Goodmana?

"El Camino" odpowiada i na to pytanie, choć łatwo to przegapić. Biuro Saula Goodmana pojawia się w jednym z montaży w programie newsowym. Tyle że to już nie biuro Saula Goodmana – na jego miejscu jest knajpa Duke City Sports Bar.

El Camino Breaking Bad biuro Saul Goodman

A Los Pollos Hermanos to teraz Twisters

Nie wiemy, kto przejął schedę, jeśli chodzi o narkotykowy biznes w Albuquerque. Wiemy za to, że Los Pollos Hermanos zostało zastąpione przez swój prawdziwy odpowiednik – czyli Twisters, który grał w "Breaking Bad" knajpę Gusa Fringa.

El Camino Breaking Bad Los Pollos Hermanos

Walt i Jesse w pięknych czasach 4 Days Out

"4 Days Out" z 2. sezonu to jeden z moich ulubionych odcinków "Breaking Bad". Jesse i Walt utknęli na pustyni, bo staremu kamperowi rozładował się akumulator. Choć sytuacja na moment stała się niebezpieczna, ogólnie to były jeszcze czasy beztroskiej wolności w "Breaking Bad". Panowie co jakiś czas wybierali się kamperem za miasto, Jane jeszcze żyła, nie było korporacyjnego reżimu Gusa Fringa. Oni sami wspominali to potem z nostalgią, nic więc dziwnego, że to właśnie do tej przygody postanowił wrócić Vince Gilligan w "El Camino" (da się to stwierdzić po sumie 1,3 mln dolarów, która zostaje wspomniana).

Scena w motelu, z kamperem zaparkowanym pod oknem, to spełnienie fanowskich marzeń już dlatego, że pojawia się Walter White. Znaczenie ma też to, w jakim kontekście się pojawia: bardziej jako przybrany ojciec, zatroskany o przyszłość Jessego, niż wściekły mentor, którym też zdarzyło mu się bywać, w tym także w "4 Days Out". Widać też, jak bardzo różniło się ich spojrzenie na narkobiznes: Jesse nie traktował tego jako życiowego osiągnięcia i powodu do dumy, a Walt – owszem.

El Camino Breaking Bad Walter White

W teraźniejszości Walter ze zrozumiałych względów nie powraca, ale zobaczyliśmy reakcję Jessego na wiadomość w radiu o jego śmierci. I nie był to taniec radości – Jesse darzył Walta równie skomplikowanymi uczuciami, co Walt Jessego.

Jesse wysyła list do małego Brocka

Kiedy Jesse dociera na Alaskę, prosi Eda o wysłanie listu do jednej osoby. Ta osoba to Brock, syn Andrei (Emily Rios), która została zabita przez Todda. Zdjęcie tej dwójki znajdowało się w laboratorium, gdzie Jesse był niewolnikiem, żeby mu przypominać, co może się stać, jeśli nie będzie posłuszny. Andrea zginęła w ramach nauczki, kiedy Jesse próbował po raz pierwszy uciec w odcinku "Granite State". Brock miał być następny – w przypadku drugiego razu. Todd przypomina o tym Jessemu podczas ich koszmarnego wypadu weekendowego w "El Camino".

Jesse prawdopodobnie dobrze zrobił, że nie próbował szukać dzieciaka zaraz po ucieczce. Ale nie zapomniał o nim, czego dowodem jest właśnie list wręczony Edowi.

El Camino Breaking Bad Brock list

El Camino powraca do wycieczki Jessego i Jane

Dawno, dawno temu, dokładnie w 2. sezonie "Breaking Bad", Jesse zakochał się w Jane (Krysten Ritter). Dziewczyna zmarła po przedawkowaniu heroiny, a w zejściu z tego świata pomógł jej Walt. Scena, którą mamy w "El Camino", powiązana jest z odcinkiem "Abiquiu" z 3. sezonu, a dokładniej retrospekcją, w której Jesse i Jane pojechali do muzeum Georgii O'Keeffe. Rozmowa o sztuce zamieniła się w rozmowę o życiu i podążaniu tam, gdzie nas wszechświat zaniesie. Jane stwierdziła, że lepiej samemu wybrać swój los, co Jesse zrobił w "El Camino", udając się na Alaskę.

Ekipa "Breaking Bad" zadbała o szczegóły: Jesse ma na sobie tę samą żółtą bluzę co w oryginalnej scenie i jeździ tym samym rozklekotanym autem (które zresztą pojawiło się też w scenie z Mikiem).

El Camino Breaking Bad Jane

El Camino: Film Breaking Bad jest na Netfliksie

REKLAMA