10 seriali, które warto teraz obejrzeć na Netfliksie

Fot. Channel 4/FX/AMC

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Peaky Blinders

Peaky Blinders seriale Netflix

"Peaky Blinders" (Fot. BBC)

O "Peaky Blinders" ostatnio znów jest głośno, bo serial powrócił z 5. sezonem po niemal dwuletniej przerwie. Jeśli nie rozumiecie tego szumu, najwyższy czas nadrobić brytyjską perełkę, która jest zdecydowanie czymś więcej niż kolejnym kostiumowym serialem o gangsterach.

Zaczynająca się w 1919 roku specyficzna saga rodzinna opowiada o gangu ulicznym z Birmingham i jego szefie Tommym Shelbym (Cillian Murphy). Od chłopaka walczącego o swój kawałek podwórka w robotniczym mieście do prawdziwego bossa, którego interesy sięgają za ocean – Tommy przechodzi przez pięć sezonów bardzo długą drogę, a u jego boku wciąż trwa jedna z najciekawszych rodzin, jakie gościły na małym ekranie.

Serial autorstwa Stevena Knighta ("Tabu") to coś więcej niż sensacyjna fabuła opakowana w ładne piórka. "Peaky Blinders" swoją niezwykłość zawdzięcza nie tylko fantastycznie odtworzonemu klimatowi epoki, ale także charakterystycznemu stylowi wizualnemu, zamiłowaniu do teatralności i wyjątkowej ścieżce dźwiękowej, opartej na wyrazistej współczesnej muzyce. To też produkcja, która dała Brytyjczykom jednego z najciekawszych antybohaterów z ich własnego podwórka.

Warto zobaczyć "Peaky Blinders", zwłaszcza że 5. sezon, pokazujący czasy wzrostu nastrojów faszystowskich, jest nie tylko rewelacyjny, ale też bardzo aktualny. Cały serial liczy do tej pory zaledwie 30 odcinków (po sześć na sezon). [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA