Rekordowo dobry rok dla postaci LGBTQ w serialach! Zobaczcie, jak wypadła różnorodność na ekranie w 2019

"Pose" (Fot. FX)

0

Organizacja GLAAD, dbająca o reprezentację mniejszości w mediach, przedstawiła swój coroczny raport i po raz kolejny wyniki badania prezentują się optymistycznie.

W 2019 roku padł kolejny rekord w liczbie postaci LGBTQ na ekranie – pokazało badanie GLAAD, organizacji zajmującej się reprezentacją mniejszości seksualnych w mediach. Największe postępy zanotowały tym razem nie serwisy streamingowe ani kablówki, a stacje ogólnodostępne.

Rekordowa reprezentacja postaci LGBTQ

W raporcie z 2018 roku GLAAD zarekomendowało, aby w ogólnodostępnych stacjach co najmniej 10% postaci należało do mniejszości seksualnych, i już rok później udało się tę poprzeczkę przebić. Na 879 postaci w stałych obsadach, 90 (10,2%) to postacie LGBTQ. Palmę pierwszeństwa niesie tutaj The CW, w której 15,4% postaci jest nieheteroseksualnych.

Po raz pierwszych w tradycyjnych stacjach jest też więcej kobiet LGBTQ niż mężczyzn LGBTQ, a drugi rok z rzędu liczba postaci o innych etnicznościach niż białe przewyższa białych bohaterów. W tej kwestii różnorodność spadła z kolei na serwisach streamingowych. Podobnie ma się kwestia postaci transpłciowych, których jednak ogólnie w telewizji jest znacznie więcej niż w zeszłym roku.

seriale postacie lgbtq

Więcej transpłciowych postaci w serialach

Zgodnie z raportem GLAAD, liczba postaci transseksualnych wzrosła z 26 do 38 na przestrzeni ostatniego roku. Zwrócono uwagę także na przybywającą na ekranie liczbę transseksualnych mężczyzn. Nadal jednak prawie z zerową reprezentacją pozostają na serialowym ekranie aseksualiści. W całej telewizji GLAAD doliczyło się tylko jednego – Todda Chaveza z "BoJacka Horsemana", który już na początku 2020 roku zniknie z ekranu.

Nie tylko wśród postaci LGBTQ, ale i innych mniejszości można mówić o coraz silniejszej reprezentacji na ekranie. W telewizjach ogólnodostępnych, 47% postaci stałych nie jest biała (o 3 punkty procentowe więcej względem zeszłego roku), a rozbieżność między liczbą kobiet i mężczyzn w głównych rolach również zmniejszyła się do historycznego minimum. Nadal jednak pozostaje na korzyść mężczyzn (54%) względem kobiet (46%).

Postaci z niepełnosprawnościami więcej, ale nadal mało

Kolejny rok z rzędu wzrosła na ekranie liczba osób z niepełnosprawnościami. W 2019 to już 3,1% postaci, o punkt procentowy więcej niż rok temu. Jednak jak przypomina GLAAD temu wynikowi nadal daleko do pełnej reprezentacji, jako że procent Amerykanów żyjących z chorobami i niepełnosprawnościami określa się na ponad 13.

GLAAD w swoim raporcie daje więc dużo powodów do radości, ale nie osiada też na laurach i rekomenduje dalsze działania dla stacji ogólnodostępnych, kablowych i streamingów. Obecnie organizacja postuluje o to, aby do 2025 roku 20% postaci w głównych stacjach identyfikowało się jako LGBTQ. Jest to zgodne z ostatnimi badaniami, które wskazywały, że właśnie tyle młodych Amerykanów określa się jako osoby nieheteroseksualne.