20 najlepszych seriali dekady wg krytyków. "Breaking Bad" i "Mad Men" na czele, z Netfliksa tylko jeden serial

"Mad Men" (Fot. AMC)

W amerykańskich mediach zaczynają się serialowe podsumowania nie roku, a całej dekady. Jak sobie poradziła "Gra o tron" i który z seriali Netfliksa załapał się jako jedyny do top 20 krytyków?

Jakie były najlepsze seriale emitowane w latach 2010-2019? Amerykańskie media już zwariowały na punkcie podsumowań dekady (choć ta formalnie powinna być liczona od 1 stycznia 2011 roku do 31 grudnia 2020 roku) i w efekcie mamy listę 20 najlepszych tytułów wg krytyków i innych ekspertów. Ranking opublikował serwis World of Reel, a w jej tworzeniu wzięli udział przedstawiciele prestiżowych mediów zajmujących się serialami, jak IndieWire, Variety, The Hollywood Reporter, USA Today, The A.V. Club, Forbes, The New York Times czy Rolling Stone.

Jeśli chcecie sprawdzić, jak kto głosował, pełną rozpiskę znajdziecie tutaj. Wszyscy krytycy dostali za zadanie wymienić pięć najlepszych seriali emitowanych pomiędzy 1 stycznia 2010 roku i 30 października 2019 roku. Liczyły się także seriale, które wystartowały wcześniej, ale miały większość sezonów emitowanych w tym okresie.

Prawie połowa głosujących wymieniła w swoim top 5 "Breaking Bad", które wygrało ranking, zdobywając 41 punktów. Na drugim miejscu znalazło się "Mad Men" z 34 głosami, a na trzecim "Fleabag", która dostała 25 głosów. Pozycję numer cztery zdobyli "Pozostawieni", a "Gra o tron" jest zaledwie piąta. Seriali HBO jest na liście najwięcej, znajduje się wśród nich m.in. "Sukcesja", mimo że jest emitowana od zaledwie roku. Jest szansa, że powróci ona za 10 lat w kolejnym tego typu rankingu.

Z seriali Netfliksa załapał się tylko jeden: "BoJack Horseman". Po jednym serialu w zestawieniu mają także stacje BBC, Showtime, Sundance TV i CBS. AMC i NBC wprowadziły do top 20 po trzy seriale (przy czym ta druga stacja zawdzięcza sukces komediom Michaela Schura), FX – cztery, a HBO najwięcej ze wszystkich, czyli pięć.

najlepsze seriale dekady

20 najlepszych seriali dekady wg krytyków

1. Breaking Bad (AMC)
2. Mad Men (AMC)
3. Fleabag (BBC)
4. Pozostawieni (HBO)
5. Gra o tron (HBO)
6. Twin Peaks (powrót, Showtime)
7. The Americans (FX)
8. Atlanta (FX)
9. BoJack Horseman (Netflix)
10. Veep (HBO)
11. Better Call Saul (AMC)
12. Justified (FX)
13. Parks and Recreation (NBC)
14. Hannibal (NBC)
15. Żona idealna (CBS)
16. Sukcesja (HBO)
17. Iluminacja (HBO)
18. American Crime Story (FX)
19. Rectify (SundanceTV)
20. Dobre Miejsce (NBC)

REKLAMA