Nasz top 10: Najlepsze seriale listopada 2019 roku

"Watchmen" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

9. Dickinson (nowość na liście)

Dickinson serial Apple TV+ recenzja

"Dickinson" (Fot. Apple TV+)

Jedyna nowość Apple TV+, która dostała się na naszą listę, mimo że absolutnie nie jest serialem idealnym. Opowieść o młodej Emily Dickinson ujęła nas swoją świeżością, energią i pomysłami, które, zdawałoby się, kompletnie nie będą pasować do produkcji kostiumowej o słynnej poetce. A jednak wszystko tu fajnie się zgrało i każdy, kto nie jest purystą historycznym, powinien dobrze się bawić w towarzystwie rozbrykanej Emily.

"Dickinson" przedstawia swoją bohaterkę jako nastolatkę, czasem bezmyślną, czasem uroczą, często bardzo podobną do współczesnych, tyle że z wielkimi, niemożliwymi do spełnienia w XIX wieku marzeniami. Nic więc dziwnego, że feminizm jest tu podkreślany na każdym kroku, czasem aż do przesady. Ale nawet jeśli serial czasem potrafi zapędzić się za daleko czy to w portretowaniu Emily jako buntowniczki, czy to we wpisywaniu scen rodem z "Plotkary" w XIX-wieczne realia, trudno oprzeć się urokowi obsady, na czele z wyśmienitą Hailee Steinfeld.

A całą resztę można albo zaakceptować, albo całkowicie odrzucić. "Dickinson" to głośny, nowoczesny, roztańczony i nietrzymający się realiów historycznych serial, który świadomie idzie na całość, przedstawiając zupełnie inną wersję wielkiej poetki, niż ta znana z wykładów z literatury. My jesteśmy na "tak". [Marta Wawrzyn]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA