Netflix wypuścił w tym roku więcej własnych produkcji, niż wszystkie amerykańskie stacje w 2005 roku

"Stranger Things" (Fot. Netflix)

0

Współczesna telewizja to czyste szaleństwo, jeśli chodzi o ilość wypuszczanych seriali. A napędza je Netflix, który co roku prezentuje jeszcze więcej nowości. Jak wyglądają dane za 2019 rok?

Jeśli wydaje wam się, że Netflix ciągle wypuszcza coś nowego, to macie rację. Potwierdzają to liczby podane przez serwis Variety, który podliczył tegoroczne produkcje streamingowego giganta.

Netflix codziennie wypuszcza nowy film lub serial

Okazuje się, że nowy film albo serial (lub nowy sezon serialu) pojawia się w serwisie właściwie codziennie – dokładniej, w 2019 roku wypuszczono 371 nowych produkcji. To wzrost o 54,6% w porównaniu z 240 produkcjami Netfliksa zaprezentowanymi w 2018 roku.

A jak to się ma do całej amerykańskiej telewizji? Wykres Variety pokazuje, że jesteśmy w samym środku szaleństwa. W 2002 roku wszystkich produkcji telewizyjnych było 138, w 2005 roku – 292. W 2018 roku mieliśmy szansę obejrzeć aż 1233 nowych produkcji, a w tym roku – 1178. Przy czym nie są to tylko seriale, w tych liczbach zawierają się także filmy, dokumenty, programy typu talk show, stand-upy itd. Nie policzono tylko produkcji przeznaczonych dla dzieci.

Netflix seriale

Czy kolejne lata przyniosą kolejne rekordy? Wszystko na to wskazuje. Netflix już w tym roku zyskał mocną konkurencję w postaci Disney+ i Apple TV+. W przyszłym roku ma ruszyć HBO Max i mniejsze serwisy, jak Quibi i Peacock. Wszyscy zabierają swoje produkcje z Netfliksa, więc ten nie ma wyjścia – musi tworzyć jeszcze więcej własnych filmów i seriali.

Trudno powiedzieć, gdzie leży górna granica szaleństwa zwanego Peak TV. Ale na pewno jeszcze do niej nie doszliśmy.