Nasz top 10: Najlepsze nowe seriale 2019 roku

"Russian Doll" (Fot. Netflix)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Chcecie nadrobić jakiś serial przez święta? Wybraliśmy naszą dziesiątkę najlepszych tegorocznych nowości, od niszowego "Ramy'ego" aż po "Czarnobyl", "Watchmen" i "Russian Doll".

10. Ramy

Ramy seriale 2019

"Ramy" (Fot. Hulu)

Nie zmieścił nam się "Ramy" w dziesiątce kwietnia, ale z perspektywy całego roku zapamiętaliśmy ten serial na tyle, żeby w zestawieniu nowości, chociażby na ostatniej pozycji, go zmieścić. Kiedy wiele stacji czy platform kasuje nam ulubione niszowe komediodramaty, Hulu idzie pod prąd, oferując kameralną historię egipskich imigrantów w Ameryce.

Akurat sam Ramy (Ramy Youssef) wyróżnia się tu najmniej, będąc bardziej symbolem pewnej generacji, młodych pogubionych między liberalnymi Stanami Zjednoczonymi a konserwatywnymi wymogami społeczności, z której się wywodzą. Ale trzeba przyznać, że jeszcze w żadnym serialu nie widzieliśmy chyba tak dogłębnego pokazania codzienności wyznawców islamu w XXI wieku i w świecie, w którym utożsamia się ich automatycznie z terroryzmem (rewelacyjny odcinek "Strawberries" o 11 września).

Dylematy dotyczące miłości, spędzania czasu, wiary i niewiary, radzenia sobie z ostracyzmem wypadają świetnie i niejednowymiarowo, a do tego "Ramy" wprowadza mocne postacie na drugim planie. Jest tu cierpiący na dystrofię mięśniową przyjaciel Ramy'ego, Steve (Steve Way), pokazany wbrew popkulturowym stereotypom dotyczącym niepełnosprawności. Do tego zbuntowana siostra głównego bohatera, Dena (May Calamawy), i szukająca celu w życiu matka, Maysa (Hiam Abbass, która zaliczyła naprawdę udany serialowy rok, jeśli wziąć pod uwagę tę rolę i "Sukcesję").

Zaledwie jeden krótki sezon, a tyle tematów do przemyślenia, podanych w mało moralizatorski sposób i z dużą empatią. Na dodatek, w przeciwieństwie do wielu naszych ulubieńców, "Ramy" jeszcze wróci. Czekamy na 2. serię, a jeśli ktoś nie widział pierwszej, polecamy. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA