Najlepsze serialowe odcinki 2019 roku (miejsca 30 - 21)

"Gra o tron" (Fot. HBO)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Czas na kolejne nasze podsumowanie – wielki ranking najlepszych odcinków 2019 roku. W trzeciej dziesiątce znalazło się miejsce m.in. dla "Gry o tron", "Pose", "Brooklyn 9-9" i "Crazy Ex-Girlfriend".

30. Perpetual Grace, LTD – Eleven

"Perpetual Grace, LTD" (Fot. Epix)

"Perpetual Grace, LTD" (Fot. Epix)

Jeden z moich największych zachwytów tego roku. Rzadko oceniam seriale po pilocie, nietrudno się na tym przejechać w obie strony, ale przy produkcji Steve'a Conrada i Bruce'a Terrisa efekt był piorunujący. I, jak się potem okazało, na tyle trafnie zapowiadał, czym "Perpetual Grace, LTD" będzie, że właśnie "Eleven" postanowiliśmy redakcyjnie wyróżnić, choćby na 30. miejscu.

Fabuła już w 1. odcinku jest wielowątkowa, a podstawowe streszczenie, że James udaje Paula, żeby zdobyć nieuczciwie zarobione pieniądze jego rodziców, to tylko wierzchołek wielkiej i bardzo dziwacznej góry lodowej. "Eleven" roi się od nietypowych postaci, które potem okażą się często nawet bardziej nietypowe. Trzeba nadążać, bo nikt tu nie traktuje widza z pobłażaniem. Kolejne warstwy intrygi się mnożą i pozostaje tylko podziwiać, jak twórcy tym wszystkim żonglują.

Ale pilot "Perpetual Grace, LTD" to także warstwa techniczna, jaką rzadko się spotyka w artystycznym kinie, a w serialach tym rzadziej. Imponujące kadry, skomponowane niczym obrazy – przy czym najczęściej to obrazy okrucieństwa, zagubienia, samotności. Surrealizm bądź wręcz absurd tego, co się dzieje, idealnie koresponduje tu z formą. "Eleven" ma niesamowity rytm, który towarzyszy dialogom, zdjęciom i muzyce. A do tego oczywiście świetna obsada z Benem Kingsleyem, Jackie Weaver i Jimmim Simpsonem na czele. Perfekcyjne otwarcie wyjątkowego serialu. [Kamila Czaja]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA