Nasz top 10: Najlepsze seriale grudnia 2019 roku

"Mr. Robot" (Fot. USA Network)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Skoro za nami już podsumowania roku, to podsumujmy jeszcze grudzień. Na naszej liście najlepszych seriali jest m.in. "Watchmen", "Mr. Robot", "The Expanse" i polska "Wataha".

10. The Mandalorian (spadek z 5. miejsca)

najlepsze seriale 2019

"The Mandalorian" (Fot. Disney+)

Serial Disney+ mógłby wylądować w zestawieniu wyżej, gdyby nie jego wyjątkowo nierówna forma. "The Mandalorian" nawet pomimo krótkiego sezonu nie zdołał bowiem uniknąć typowych zapychaczy (w grudniu były to odcinki numer pięć i sześć), które choć efektowne, ani nie wzbudzały większych emocji, ani nie zostawały w głowie zbyt długo po seansie. Ot, skonstruowane według prostych schematów fabuły, w sam raz do obejrzenia do obiadu.

Sytuacja uległa jednak znacznej poprawie w dwóch kolejnych, a zarazem finałowych odsłonach 1. serii, które udowodniły, że "The Mandalorian" to wyższa półka serialowej rozrywki. Zarówno pierwszy z nich, stanowiący swoiste preludium do wielkiego finału, jak i on sam (wyreżyserowany prze świetnie odnajdującego się w tym klimacie Taikę Waititiego), postawiły bowiem na pierwszym planie emocje – zaskakująco dużych rozmiarów, zważywszy na to, jak prostymi środkami były budowane.

Może jednak właśnie w tej prostocie tkwi największa siła serialu? Nie siląc się na wymyślne fabularne układanki, twórcy zbudowali wszak historię nie tylko łatwo przyswajalną, ale też bardzo celnie trafiającą w czułe punkty widza. I nie mówię tylko o Baby Yodzie, choć wiadomo, że temu należą się osobne oklaski. Ale na nim życie w serialu się nie kończy, bo i jego przyszywany ojciec, i pozostali towarzysze okazali się ostatecznie kimś więcej, niż tylko pustymi figurami na pełnej akcji szachownicy. Wypada sobie życzyć jak najwięcej właśnie takich "Gwiezdnych wojen". [Mateusz Piesowicz]

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
REKLAMA